09:58 kolmapäev, 25.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJärved
Tõlinõmme järv
Kirjeldus

Nimetatakse ka Telinõmme ja Humala järveks. Asub Väänast 2,5 km lääne pool paeplatool klindi servast kõrgemal, absoluutsel kõrgusel 24,7 m. Teda ümbritsevad lääne poolt soo, mujalt soostuvad niidud. Pärast veetaseme alandamist 1937. a. on järve pindala, mis varem oli 38 ha, praeguseks vähenenud 6,5 hektarini ja väheneb üha edasi. Kuigi lood annab sügavuseks veel 2 m, on veekihi paksus kõikjal alla 1 m. Vabavesi on säilinud järve lõunaosas. Kaldad on pehmed ja mudased, paest põhja katab kuni 2 m paksune mudakiht.

Järve vesi on kollakaspruun, mudani läbipaistev, hästi segunev ja soojenev. Tõenäoliselt on talvel järves hapnikupuudus. Kaladest suudab siinsetes äärmiselt ebasoodsates tingimustes tõenäoliselt elada vaid koger.

Prof. E. Kumari andmetel oli Tõlinõmme järv olnud 1930. aastail enne allalaskmist üks Eesti linnurikkamaid järvi. Pärast mõtlematut katset, mille eesmärgiks oli saada häid heinamaid, hävis siinne linnuparadiis.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee