17:32 kolmapäev, 01.12.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArheoloogiamälestisedKalmed
Rannamõisa kivikalmed
Kirjeldus

Kivikalmed paiknevad asulast 1,2 km lääne pool, Haabersti-Klooga maantee ja klindi vahelisel põllul kiriku kõrval. I kalme siin kalmerühmas kaevati 1912. a. läbi A. Spreckelseni juhatusel. See sisaldas palju põletatud ja põletamata luid, paar rauast karjasekeppnõela, noa, pandla, naaskli jm. katkeid. II kalme proovikaevamine andis luid ja savinõukilde. III kalme, mis oli suurim siin kalmerühmas, kaevati peaaegu tervenisti läbi aastatel 1913-14. kaevamise juures viibisid lühemat aega ka saksa arheoloog Max Ebert ja soome arheoloog Alfred Hackman. 1923. a. tegi ühel kalmel proovikaevamise A, M. Tallgren. Sellest kaevamisest võtsid üliõpilastena osa ka tulevased eesti arheoloogid H. Moora ja M. Schmiedehelm. Kuna kaevamistel ei valmistatud kalmistu üldplaani, siis on praegu raske kindlaks teha, missuguseid kalmeid keegi kaevas ja millise numbri all peaksid olema kolm praegu säilinud kalmet. Viimastest sadakond meetrit loode pool avastati 1971. a. veel üks m. a. I aastatuhande esimesest poolest pärinev tarandkalme.

Rannamõisa kalmetest on kõige huvitavam III kalme, mis sisaldas 20 üksteise külge liitunud kivikirstu ja kolm suuremat taranditaolist moodustist. Kalmest leiti 6 rauast ja 1 pronksist käevõru, poolik pintsett jm. esemekatkeid. A. M. Tallgreni proovikaevamistel kogutud keraamika hulgas on aga asulast leitud keraamikaga sarnaseid savinõukilde. Peale selle on siit saadud ka mõned I aastatuhande teisest poolest pärinevad killud.

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee