18:29 kolmapäev, 01.12.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArheoloogiamälestisedKalmed
Mõigu-Peetri kivikalme
Kirjeldus

Läbiuuritud kivikalme endise Mõigu mõisa põllul Peetri külas Tallinnast umbes 10 km lõuna pool Ülemiste järve kalda lähedal. Kalmest (15 x 13 m), mille pealmine osa oli põllutöödega lõhutud, leiti 3 pikikülgedelt üksteisega liitunud tarandit, viimaste müürid olid paekividest, sisetäidis maakividest. Maetud oli põletatult. Enamik leiumaterjali pärineb 3.-5. sajandist, väiksem osa 6.-13. sajandist. Kalme servast on leitud hilisemaid panusteta luustikke.

Kaevatud 1975 (Ü. Tamla).

Silvia Laul

Eesti arhitektuur. Üldkoostaja V. Raam. Tallinn, 1997

Ülemiste järve lõunakaldal vana Tartu maantee läänepoolses veeres põldudel on mitmeid muistiseid. Neist on asulakoht Mõigu mõisa juures andnud veidi keraamikat rauaajast, maantee äärest on aga leitud venekirveste kultuuri asula jälgi.

Samas asus suuremalt osalt lõhutud kivikalme, mille põhi kaevati läbi 1975. a. (Ü. Tamla). Kaevamisel avastati kolm paekividest laotud müüridega tarandit, mis sisaldasid 3.-5. sajandi esemeid: sõrmuseid (sealhulgas ka üks kullast), käevõrusid, kaelavõrude tükke, habeme- või nahanoa, pintseti. Kalmesse ja kalme kõrvale oli maetud ka järgnevatel sajanditel ja isegi vist keskajal, nagu näitavad 9 panusteta luustikku kalme servas.

Lõugas, V., Selirand, J. Arheoloogiga Eestimaa teedel. Tln., 1989

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee