17:58 kolmapäev, 01.12.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArheoloogiamälestisedKalmed
Raatvere maa-alune kalmistu
Aadress:
Kirjeldus

Kodavere-Omedu teest 70-80 m lääne pool, Raatvere küla tuumikust lõuna pool on liivakal põlluseljakul muistne rauasulatuskoht ja 11.-12. sajandi maa-alune kalmistu.
Põllutöödega on siit erinevatel aegadel välja tulnud mitmesuguseid ehteid, relvi, keraamikat ja ślakki.
Arheoloogilistel päästekaevamistel 1981-83 (A. Lavi) on välja kaevatud veerandsada põletamata matust. Peaaegu kõik surnud olid maetud pea lääne poole, paar panusteta matust - pea põhja poole. Kui matmissuund osutab ristiusu mõjule, siis hauapanuste rohkus, vastupidi, kõneleb pigem pagandlikest traditsioonidest. Peaaegu igale surnule oli jalutsisse asetatud savinõu, paaril ka küünarnuki juurde.
Panustelt silmapaistvamaid matuseid Eesti ulatuses on sepa matus (nr. 15), millele olid kaasa pandud pihid, haamer, kirves, odaots, mille varrejupi küljes avastati lipu(?) jäänused, vikat, käevõrusid, hoburaudsõlgi ja jalutsis õige suur savinõu. Matuse (nr.8) panusteks olid mõõk, paar odaotsa, ilus nahkvöö, hõbekarraga kaetud hoburaudsõlg, käevõrusid, sõrmuseid, münt, mis on vermitud ajavahemikus 1002-24 Vormsis. Ümber jalge olid hõbedast jalavõrud ja ümber varvaste rõngad. Jalutsis oli rauast katel - Eesti matustes erakordne. Matusest nr. 6 leiti Eesti pikim muistne odaots (pikkus u. 70 cm), 2 savinõu, kirves ja ehteid.
Kalmistu loodeservas avastati üsna palju segiküntud põletusmatuseid koos tules olnud esemetega. Ajaline vahe mõlema matmisviisi kasutuses ei torka silma.
Lõugas,V., Selirand, J. Arheoloogiga Eestimaa teedel. Tln., 1989

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee