17:11 laupäev, 28.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedKõrtsid
Viitna kõrts
KirjeldusTallinna-Narva maantee ääres Viitna-Võsu teeristil. Ehitati 1798-1802.

Pikk ristkülikulise põhiplaaniga, kõrge poolkelpkatusega hoone kahe talli ja neljale sambale ning kahele poolsambale toetuva ulualusega, seega tüübilt kõrtside arengu lõpptulemus. Katusekatteks olid algselt õled, hiljem laastud. Ka väliskujundus oli algselt tunduvalt lihtsam: alles 19. sajandi esimesel poolel vooderdati palkseinad laudadega ja värviti. Sellest ajast pärineb ka akende kuueosaline jaotus, luugid, valgmikuga uksed, kalasabavoodriga talliväravad, sammastevaheline balustraad. Kõrts oli kahe sissepääsuga: suurde kõrtsituppa (55 ruutmeetrit) pääses läbi parempoolse eeskoja, saksakambreisse (29 ja 20 ruutmeetrit) läbi vasakpoolse vahekoja. Parempoolse eeskoja taga oli massiivse paekivist mantelkorstnaga köök, selle taga sahver koos õllekeldriga. Hoone tagaküljel paiknesid kõrtsmiku eluruum ja letiruum luugiga kõrtsituppa. vasakpoolse vahekäigus oli sakste käimla, talupoegadel see puudus.

Restaureeriti 1978. a. (arhitekt T. Veisserik, sisekuj. A. Buldas). Põles 1989, taastati ligilähedase koopiana 1993. a. (arh. A. Kann, sisekuj. M. Rähni).

Kalvi Aluve

Eesti arhitektuur III. Üldtoimetaja V. Raam. Tln., 1997

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee