22:05 kolmapäev, 29.06.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Neeruti mõis
Aadress:
Kirjeldus

Neeruti mõis paikneb Neeruti maastikukaitseala idapiiril.

Peahoone, meil ilmekamaid juugendstiilis mõisahooneid, püstitati kahes etapis: 1978. a. rajatud põhiliselt ühekorruselist hoonet laiendati oluliselt aastail 1903-06 pärast üleminekut Peterburi suurkaupmeeste Kirschtenite valdusse. Hoone on ebasümmeetriline, teda kujundavad mansardkorrus, arvukad voluutjalt kumerduvad frontoonid ning lõunatiival imposantne 30 m kõrgune vaaterõduga torn. Juugendstiilselt voolavajooneline on ka enamiku detailide (aknad, kaaravana kujundatud peasissekäik) kujundus ja oluline osa fassaadi pitskrohvornamendist.
Siseplaneering on valdavalt ebasümmeetriline, kesksemad ruumid on avar hall ja põigiti läbi hoone ulatuv saal; halli laes neorokokoolik sekotehnikas ornamentaalmaaling.

Kõrvalhoonetest tähelepandavamad on klassitsistlikus stiilis ühekorruseline valitsejamaja ja ait (mõlemad 19. sajandi esimene veerand) ning neogooti stiilis teenijatemaja-pesuköök (19/20. sajandi vahetus).

Park on väike (3 ha), seda läbib Loobu jõgi. 20. sajandi algul alustas mõis ulatusliku metsapargi rajamist Neeruti mägedesse.

Ants Hein
Eesti arhitektuur III. Üldtoimetaja V. Raam. Tln., 1997

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee