21:17 kolmapäev, 29.06.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Malla mõis
Aadress:
Kirjeldus

Mitmes järgus ehitatud paljude hoonetega ansambel põhjarannikul. Mõisast on teateid alates 1443. aastast. Oletatavasti umbes samal ajal rajati siia (osaliselt Mahu sadama kaitseks) kindlustatud mõisamaja (asukoht seni määratlemata). 1620.-ndate aastate lõpul sai mõisa omanikuks G. Horn, hilisem Liivimaa kindralkuberner. 1631-33 remontis vana mõisamaja, 1651-54 laskis meister Z. Hoffmannil püstitada uue esindusliku peahoone. Põhjasõjas mõis rüüstati, kivist peahoone taastati 1760.-70.-ndail aastail. Mõisasüda kannatas tulekahjudes 1821. a. ja 1880. a.

Peahoone on suur, keldri ja kõrge mansardkatusega kahekorruseline kivihoone klindi veerel. Tema barokselt kompaktset põhiosa on 1880.-ndate aastate algul laiendatud läänetiiva kitsa galeriitaolise pikendusega, mille lõpetab tömpja telkkiivriga neljakorruseline torn. Idatiiba on pikendatud müüridest piiratud siseõuega, millega külgneb kahekorruseline köögiplokk. Esifassaadil on kaarjas rinnatisega sissesõidupandus, selle kohal suur kaaristuga rõdu. Veel suurejoonelisem, alumisel korrusel mitmetahuliste tulpade, II korrusel avarate kaarakendega palkon on hoone pargiküljel. Rikkalik neorenessansi laadis historitsistlik dekoor: rustikas alumine korrus, mansardaknad kolmnurkfrontoonide ja voluutidega, profileeritud räästa- ja vahekarniisid jne. Läänepoolse juurdeehitise kohal on katusaed. Enamik ruume paiknes algselt anfilaadselt, esindusruumid II korrusel.

Kesksed kõrvalhooned moodustasid esiväljaku ümber sümmeetrilise ansambli. Säilinud on poolkelpkatusega teenijatemaja ja tõllakuur 18. sajandi teisest poolest; ait on varemeis. Peahoone juures nõlvaku all on jääkelder ja pesuköök. Rida majandushooneid paikneb mõisasüdamest läänes klindi nõlval; kogukas poolkelpkatusega valitsejamaja (18. sajandi teine pool), dekoratiivses pae-maakivi segatehnikas ruudukujuline tallikompleks ja kuivati, tuulik 1880.-ndaist aastaist jt. Mitmed hooned (karjalaudad, meierei, viinavabrik jne.) on varemeis.

Vabaplaneeringulise pargi (6,2 ha) põhiosa paikneb peahoone taga klindiveere all, osaliselt piirab seda kivimüür. Sümmeetriliste terrasside ning tiikide-kanalite süsteemis on tajutav selle algselt regulaarne kavatis. Sissesõidul on jalakaallee, esiväljaku idaküljel on kõrge kivimüüriga piiratud suur viljapuuaed.

Ants Hein
Eesti arhitektuur III. Üldtoimetaja V. Raam. Tln., 1997

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee