22:40 kolmapäev, 29.06.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Kiltsi mõis (Lääne-Virumaa)
Aadress:
Kirjeldus

Silmapaistev varaklassitsistlik ansambel, üks Eesti suurejoonelisemaid. Esimesed teated mõisast 1466. a. Tõenäoliselt 15. sajandi lõpus ehitati kindlustatud mõisamaja - ordu vasallilinnus, mis oli tugipunktiks Liivi sõjas. Linnusest põhja pool kuni tiigini oli arvatavasti eeslinnus, mida ümbritses vesitõke. 17. sajandist oli linnus varemeis.

Aastail 1784-90 ehitati varemete kohale uus mõisamaja, mille välisilmet ja ruumilahendust mõjutas vasallilinnuse müüristik. Kahekorruselise, raske kelpkatusega kivist põhikorpuse nurkades on kolmekorruselised tornid - kaks nelinurkset ja kaks ümarat, viimastest lõunapoolne pärineb keskajast. Keldrikorrusel on kamberlaskeava. Esifassaad on kolmeosaline, laialt eenduva keskrisaliidiga, mille kohal on kolmnurkfrontoon. Selle viiluväljal on meisterlikus stukitöötluses v. Benckendorffide vapp, frontooni all tekst "gebaut anno 1292 und renovirt 1790". Seinapind on osaliselt kaetud krohvrustikaga, ukse- ja aknaavad kujundatud laiade krohvraamistuste ja lukukividega. Peauks on barokne. Kolm aiapoolset fassaadi on lihtsalt kujundatud.
Siseruumides on säilinud varaklassitsistlikud tiibuksed, peatrepp, rokokoostiilis ahi teisel korrusel.

Põhikorpuse galeriide abil ühendatud kaaristutega tiibhooned - häärber ja ait moodustavad piduliku poolkaarekujulise palladioliku kompleksi. Peahoone vastas esiväljaku sulgenud tall-tõllakuur on hävinud. Olemasolevatest majandushoonetest on märkimisväärne veel ansambli äärealale jääv paksude kivimüüridega, neogooti fassaadikujundusega vesiveski.

Praegu on hoones kool.

Epp Kangilaski, Kalvi Aluve
Eesti arhitektuur III. Üldtoimetaja V. Raam. Tln., 1997


Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee