22:32 kolmapäev, 29.06.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Inju mõis
Kirjeldus


Peamiselt 19. sajandi lõpul ehitatud ansambel, milles praegu asub Inju lastekodu.

Kogukas itaaliapärane palazzotaoline peahoone (valmis 1894) on neorenessanss-stiili paremaid näiteid mõisates. Hoonet iseloomustab soliidne vormi- ja materjalikäsitlus. Seinad on laotud puhtalttahutud kollasetoonilistest paekivikvaadritest. Esifassaadi keskel on kolme kõrge avaga kaaristu, sellest vasemal kõrgem kahekorruseline, paremal madalam risaliit, tagafassaadil avar lahtine veranda. Kujunduses on oluline osa laiadel räästa- ja vahekarniisidel, aknaid vormivail kaarfrontoonidel. Üldist massiivsust rõhutavad neljatahulised dekoratiivsed tulbad katuse nurkadel.

Ruumikavatise keskmes on suhteliselt pikk ja kitsas vestibüül, nille ühes otsas on trepp. Saal paikneb pargi pool. valdavalt neorenessanslik interjöörikujundus on säilinud suhteliselt terviklikult (mitmes ruumis ornamentaalsed laemaalingud, kassettpaneelid jne).

Kõrvalhoonetest enamik paikneb kompaktse rühmana ansambli kirdepiiril. Säilinuist olulisemad on kahekorruseline valitsejamaja, ait-kuivati ning pikk laudahoone (kõik 19. sajandi IV veerand).

Peahoonet ümbritseb heatasemelises vabakujunduses park (arh. W. v. Engelhardt, 4,8 ha), mõisasüdamest ida pool paikneb parkmets (11,4 ha).

Ants Hein

Eesti arhitektuur III. Üldtoimetaja V. Raam. Tln., 1997

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee