22:35 kolmapäev, 29.06.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Kuusiku mõis
Kirjeldus

Kompaktne varaklassitsistlik ansambel Kuusiku jõe idakaldal.
18. sajandi IV veerandil ehitatud puidust peahoonet on hiljem korduvalt rekonstrueeritud. Esifassaad on klassitsistlik; katusepinda lõikub kahekorruseline kolmnurkfrontooniga keskrisaliit; ebaharilik on sissepääsude paiknemine tiibadel. Aknaid ja lünetikujulise valgmikuga ukseavasid rõhutavad laudpiirded. Tagafassaadil on neogooti stiilis veranda. Saalis on säilinud varaklassitsistlik stukkdekoor ja krateerimotiiviga reljeefkividest pottahi.

Peahoone ees on pikk auhoovina kavandatud esiväljak. Lõunast piiravad seda kahekorruseline 1774. a. ehitatud tärklisevabrik (ehitatud ümber eluhooneks) ja tall-tõllakuur, põhjast valitsejamaja ja aidad. Ülejäänud kõrvalhooned - suur vesiveski, sepikoda, keskse mantelkorstnaga tööliselamu ja karjakastell - on koos ansambli lõunaosas. Eemale jääb 1889. a. ehitatud viinavabrik.

Põhjast liitub hoonetega 6 ha suurune vabakujunduslik park, mille vaatesihid on orienteeritud jõel ülespaisutatud tiikidele, graniitplokkidest treppidele ja paadisildadele. Kivimüüriga ümbritsetud rohtaias asub kasvuhoone, ainus Rapla kandi mõisates.

Juhan Maiste

Mõisast idas asub 1938-39 ehitatud katsejaamahoone ( arh. F. Wendach). Koosneb kahest funktsionalistliku vabakujundusega liituvast tiivast, kujundus taotleb sobivust mõisaga. Esindustraditsionalismi maa-arhitektuuri variant.

Mart Kalm
Eesti arhitektuur. Üldkoostaja V. Raam. Tallinn, 1997

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee