07:47 laupäev, 02.07.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Purdi mõis
Kirjeldus

Purdi mõis

Terviklik barokkansambel. Teateid 16. sajandist; nime sai rootsiaegse omaniku (Burt) järgi.

Peahoone ehitati 1760.-70. aastail C. G. v. Baranoffi ajal mitmes järgus; võimalik, et kasutati varasemat ehitist. Suhteliselt iseseisev on hoone kahe kortsna ja mansardkatusega keskosa; pikiküljel liituvad sellega madalamad poolkelpkatusega tiibhooned. Keskkohta rõhutavad terrass-rõdu peasissepääsu ees ning katusepinda lõikuv barokselt kõrge kahe aknaga risaliit. Viiluvälja segmentkaarses petikus ehiskonsool. Ühtse fassaadirütmi loovad ümar- ja segmentkaarsed akna- ja ukseavad. Dekoor lakooniline: hoonet kujundavad baroksed katuseaknad, lihtsad katusekarniisid, nurgapilastrid tagafassaadil. 19. sajandi teisel poolel ehitati pargi poole raskepärane kiviplokkidest veranda. Soklikorrus on võlvitud.

Põhikorruse algne anfilaadne ruumijaotus on lõhutud keskkoridoriga. Säilinud on barokse viimistlusega saal põhjapoolses tiibhoones.

Kõrvalhoonete enamik - 18. sajandist pärit ait, tõllakuur, valitsejamaja ja teenijatemaja - paikneb peahoone ees auhoovi ümber. Regulaarpark härrastemaja ja Pärnu jõe vahel koosneb kahest osast: madalhaljastusega, jõe poole laskuvad terrassid ja tiikideni juhtiv sirgete puiesteedega ala. Iseseisva ansambli moodustas jõeäärne hoonetegrupp: 19. sajandi teisel poolel ehitatud vesiveski-viinavabrik, viinakelder jne.

Väljaspool mõisaansamblit, Tallinna maantee ääres asub 19. sajandil ehitatud barokne Ungern-Sternbergide kabel.

Olev Suuder

Eesti arhitektuur. Üldtoimetaja V. Raam. Tallinn, 1997

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee