14:44 pühapäev, 03.07.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Laupa mõis
Kirjeldus

Laupa mõisahoone ehitati 1914. aastal endise, 1905. a. detsembris hävinud hoone asemele mõisa tolleaegse omaniku Otto Taube poolt. See püstitati erakordselt luksuslikuna pseudobarokkstiilis mõnede renessansi fragmentidega. maja on kavandatud silmapaistva meisterlikkusega ning ehituselt väga kvaliteetne. taolist dekooriküllust ei leia ühestki tolleaegsest Eestimaa mõisast. Hoone kõrvalt voolab mööda Pärnu jõgi. tagaküljel laskub lai trepp otse jõeni. Et jõepais on tänapäeval alla lastud, siis ei tundu maaliline trepp ja hoone peegeldus enam nõnda kaunitena. Maja väliskaunistus on rikkalik. Seinad on kaunistatud ja liigendatud, näeme kipsvanikuid, mitmeid roosornamente ja põimuvaid akuntuselehti. Enamik motiive on rokokoostiili-laadsed, kuid tunda on ka juugendarhitektuuri mõjutusi.

Kohandatuna kooli tarbeks, on sisemust tugevasti muudetud. Säilinud on juugendvormides kahhelkaminad, lakitud seinauksed, seinakapid. Hoonel on 20. sajandi alguse arhitektuurile ainuomane klaasist laega trepikoda, endisaegseid liftikappe, keskkütteradiaatoreid jne.

4 ha suurune Laupa metsapark jääb valdavalt jõe vastaskaldale. Hoonega vahetult piirnev pargiosa on rajatud regulaarstiilis, toredad on vahtra- ja pärnaalleed.

Saarist, T., Tõnisson, E. Paide rajooni ajaloo- ja kultuurimälestised. Tallinn, 1986.

Laupa mõis

Hooneterikas ansambel Pärnu jõe ülemjooksul Türi-Pärnu maantee ääres. Mõisast on andmeid alates 17. sajandist, aastatel 1849 - 1919 v. Taubede valduses. 1920. aastast kool.

Peahoone (valminud 1910. a. paiku), juugendstiili retrosuuna esinduslikumaid näiteid Eestis, on suur, keskosas kahekorruseline, kõrge sokliga kiviehitis. Vormikõnelt lähedane 18. saj. esimese poole barokkarhitektuurile - sellest sümmeetriline, veidi ümardatud üldkuju, vormikate voluutfrontoonide ja uukakendega kõrge murdkelpkatus, rikas ornamentika. Lõunapoolset esifassaadi kujundab lai sepisvõrega terrass, millele külgedelt tõusevad trepid. Terrassist kummalgi pool suurte kaarakende ning poolsammastega kinnine veranda, mille katusel meandrimotiivilise rinnatisega rõdu. Ka põhjafassaadi keskel on rinnatisega terrass, millelt laskub trepp jõele. Terrassi kohal teisel korrusel on kolme akna laiuselt rõdu. Võrreldavat dekooriküllust ei leia ühelgi 20. sajandi alguse Eesti mõisamajal, ühtlasi on selle teostus kõrgetasemeline. Katust ääristab lai räästakarniis. Seinad on liigendatud pilastrite ja liseenidega, nende vahel on stukkfestoone ja girlande. Aknaid ümbritsevad laiad krohväärised (osalt dekoratiivsete lukukividega).

Enamik ruume on algse ilme kaotanud. Säilinud on mõned siseuksed ja kaks kaminat.

Kõrvalhooned paiknevad ümber pargi, neist suurim rühm on peahoonest läänes. Tähelepanu väärib 18. sajandi teisest poolest pärinev ühekorruseline, kõrge poolkelpkatuse, püstlaudvoodri ning suhteliselt väikeste akendega barokne puidust valitsejamaja ning 19. sajandist ühekorruseline puidust teenijatemaja, algselt esifassaadil viieavalisekaaristuga dekoratiivsete maakiviseintega ait ja kahekorruseline massiivne maakivist viinavabrik.

Park on vabaplaneeringuline (põhiosa 4 ha). Peahoone ees on avar puudega raamistatud väljak. Peahoone taga on suur paistiik. Varem jätkus park ka teisel pool jõge.

A. Hein

Eesti arhitektuur. Üldtoimetaja V. Raam. Tallinn, 1997
Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee