22:59 kolmapäev, 29.06.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Karinu mõis
Kirjeldus

Karinu varaklassitsistlikus stiilis mõisahoone on ehitatud 18. sajandi lõpul. Kõrge kelpkatusega väheldasel hoonel köidavad pilku profileeritud räästa- ja viilukarniisid, kaunilt kujundatud majanurgad jne. Peasissekäiguks on lai terrasstrepp, mille kohal on neljale sambale toetuv rõdu - hilisem juurdeehitis. Rõdu sepisvõre keskosas on azuurses vapikilbis koos mõisnike Rosenite nime algustähtedega ka rõdu valmimisaasta - 1812. Ümber mõisahoone kujundati 19. sajandi keskel regulaarse pargi alale vabakujuline park.

Saarist, T., Tõnisson, E. Paide rajooni ajaloo- ja kultuurimälestised. Tallinn, 1986.

Karinu mõis on Järvamaale iseloomulik hilisbarokne ansambel. Eraldus Väinjärve mõisast 1666. a. Kuni maareformini 1919. a. oli v. Rosenite suguvõsa valduses. Ühekordne kõrge kelpkatusega härrastemaja valmis 18. sajandi kolmandal veerandil. 1821. a. ehitatikolmnurkfrontooniga keskrisaliidi ette stiilse sepisvõrega piiratud klassitsistlik sammasrõdu. 1920.-ndail aastail rajati kooli tarbeks tiibhoone. Fassaadidekoor lakooniline, selle ilme kujundavad lihtne räästakarniis ja nurgarustika.

Algne ruumijaotus oli anfilaadne, keskkoridorid vaid maja otstes. Kooli vajadusteks on seda muudetud. Keskteljelt paigutati ümber ka paraaduks. sisekujunduses leidubbarokseid, klassitsistlikke ja historitsistlikke elemente.

Mõisaansambli üldkavatis lähtub tavapärasest auhoovist. Peahoonele on taustaks väike regulaarpark.

O. Suuder

Eesti arhitektuur. Üldtoimetaja V. Raam. Tallinn, 1997


Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee