14:22 pühapäev, 03.07.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Jäneda mõis
Kirjeldus

Jäneda mõis

19/20. sajandi vahetuse mõisaarhitektuuri esinduslikumaid näiteid. Mõisa on esimest korda mainitud 1510. a., 1833. a. kuni võõrandamiseni oli v. Benckendorffide valduses.

Aastatel 1913-15 valminud kahekorruseline peahoone (ehitusmeister Nazimov) on neogooti suunitlusega juugendstiilis. Tunnetatav on romantiline lähtumine keskaegsest linnusearhitektuurist, hoonet iseloomustavad ebasümmeetriliselt liigendatud põhiplaan ja samalaadne üldsiluett: sihvakas kaheksanurkne sakmikrinnatisega ripptorn edelanurgal, teine veidi madalam nelinurkne torn põhjaotsal, astmikfrontoonidega lõpetatud risaliidid nii esi- kui ka tagafassaadil, kõrged sädemetepüüdjatega korstnad jne. Peasissekäik esikülje vasakus tiivas on kujundatud suure tihedaruudulise kaaravana, lõunaotsas paikneb rõduga veranda, mille ees on terrass, tagaküljel laskub tiigi suunas esinduslik mitmemarsiline trepp. Plastilised dekoratiivdetailid peaaegu puuduvad, põhirõhk on asetatud punase tellismüüri faktuurile ning seinu ilmestavad vaid ebasümmeetriliselt paigutatud erikujulised aknad.

Sisekavatis lähtub funktsionaalsusest, esindusruumid on esimesel korrusel. Interjöörid on valdavalt ümber ehitatud (1922, arh. A. Soans), paremini on säilinud saal ja hall, milles on juugendstiilis kamin.

Arvukad majandushooned paiknevad mõisasüdamest Piibe maanteele suunduva tee ääres, osa ka maastikus hajali. Enamikku neist seob ühtne kujunduslaad, mis põhineb lõhutud maakivi ja punase tellise dekoratiivsel kasutamisel. Neist olulisemad on kõrge telliskorstnaga viinavabrik (1888-90, arh. F. Modi), pikk eenduvate otsrisaliitidega 1,5-korruseline hobusetall (1880. aastad), mitmest eri suurusest hoonest koosnev karjahoov (1880. aastad, täiendatud 1892, 1907, ehitusmeister T. Dolgaśov), samuti peahoone juures paiknev, esiküljel neogooti kaaristuga ait (19. sajand, rekonstrueeritud 20. sajandi algul). Jänijõel, peahoonest umbes 0,6 km põhja suunas on vesiveski - mitmes järgus ehitatud 2,5-korruseline krohvitud kivihoone (vanemad osad 18.-19. sajandist, rekonstrueeritud 1937, 1965). Mõisasüdamest umbes 0,5 km üle vallseljaku edelas Kalijärve ääres paikneb väike mantelkorstnaga puidust jahimaja (19. sajand).

Mitmeosaline, avarate väljakute ja tiikidega (osa paisutatud Jänijõele) park on tänapäeval ulatuslikult rekonstrueeritud.

Alates 1921. a. on mõisas olnud põllumajanduslik õppeasutus. Aastatel 1968-74 valmis peahoone juurdeehitis (arh. V. Pormeister).

Ants Hein

Jäneda tehnikumi õppehoone

Eesti Maaehitusprojekt 1968, arh. V. Pormeister, konstruktor A. Soans, valmis 1975 juurdeehitisena 20. sajandi alguses ehitatud mõisa härrastemajale.

Uudse funktsionaalse plaaniskeemiga, orgaaniliselt reljeefi arvestav. Õpperuumid on projekteeritud kallakule astmeliselt nihutatud plokkidena. Neid ühendavad koridorid-galeriid on ühtlasi rekreatsiooniruumideks. Siseõuesid galeriide ja hooneplokkide vahel võib kasutada vabaõhuklassidena. Rütmierksa vormirikkuse loovad õpperuumide kaldkatused, mis kujundavad astangulisi ridu. Hoone kompositsioonilise lõpetatuse ja aktsendi loob põhiplaanilt ruudukujulise saali 7 cm paksune moniliitraudbetoonist hüperboolne paraboloidkoorik-katus. Saali valgustavad kolmnurksed nurgaaknad katuslae all. Hoone on silikaattellistest puhasvuukseintega (renoveeriti 1994-95 ja rajati uus peasissepääs mõisahoonepoolsesse külge).

Tehisveekogu hoone kõrval laiendab kogu ansambli ruumilist dimensiooni.

Oleg Kotśenovski

Eesti arhitektuur. Üldtoimetaja V. Raam. Tallinn, 1997

Eesti arhitektuur. Üldtoimetaja V. Raam. Tallinn, 1997

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee