14:15 pühapäev, 03.07.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Mäetaguse mõis
Aadress:
Kirjeldus

Peamiselt 19. sajandi esimesel poolel kujunenud hooneterikas ansambel. Mõisast andmeid alates 1542. a., 1736. a. kuni võõrandamiseni oli v. Rosenite valduses. Peahoone (praegu vallavalitsus) valmis 18. sajandi lõpul, kuid ehitati ulatuslikult ümber 1820. a. ja 1890. aastail.
See on kahekorruseline klassitsistlik kivihoone, mille fassaadi liigendavad kolm sümmeetriliselt asetuvat lamedat risaliiti, tagafassaadi kaks eenduvat tiiba. Esifassaadi keskel historitsistlik konsoolrõdu; tagafassaadi keskel paiknenud kahekorruseline palkon on lammutatud. Teisel korrusel on anfilaadsed esindusruumid, hoone keskel asuv saal ja kaks salongi rikkaliku historitsistliku kujundusega (seinad tahveldisega liigendatud, laes põimuvaist loorberipärgadest ja lillevanikutest kipsdekoor, nurgas kunstmaromoriga kujundatud neorokokookamin). Hoone lõunatiivas paikneva trepihalli sekotehnikas laemaali keskosa kujutab rõdule nõjatuvaid naisi ja loorberipärgadega putosid (koopia A. Mantegna laemaalist Mantova Castello Ducale`s, 1474), nurkades maalikunsti, arhitektuuri, muusika ja koreograafia sümbolid.
1992. a. algasid peahoones restaureerimistööd.

Esiväljakut ääristavad sümmeetriliselt viieavalise kaaristuga ait ja tall (mõlemad pärinevad 19. sajandi esimesest poolest). Peahoonest põhja pool on rühm teenijatemaju, lõunas kõrge keldrisokliga aednikumaja (19. saj.). Suurem grupp majandushooneid on pargist lõuna pool. Kogukas viinavabrik on ümber ehitatud rahvamajaks.

Suur park on vabaplaneeringuline. Sissesõidutee külgedel on tihe pärnapuistu, peahoone taga pargi sügavuses oli varem paistiike. Pargi laienduseks on Mäetaguse tammik.

A. Hein
Eesti arhitektuur III. Üldtoimetaja V. Raam. Tln., 1997

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee