10:25 reede, 01.07.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Äasmäe mõis
Kirjeldus

Aäsmäe mõis on stiilne, põhiosas 18. sajandi lõpust pärinev ansambel. 1770.-aastatel ehitatud peahoone on varaklassitsismi silmapaistvamaid näiteid Eestis.

See on kahekorruseline, esifassaadil kolme väheeenduva risaliidiga. Kesktelg rõhutatud segmentaarsete akende ja kolmnurkfrontooniga, mille harja algselt kroonis krateer. Algne kõrge S-kivist kelpkatus sepistatud veesülititega on hävinud. Dekoorvalged liseenid, ehistahvlid, karniisid ja krohvraamistus kerkis erksalt esile algsel puusöega sinakashalliks muudetud krohvipinnal. Efektne on unikaalse nikerdprossidest valgmikuga meisterliku töötlusega barokne peauks (praegu asendatud koopiaga).

Siseplaneeringus range telgsümmeetria; allkorruse võlvitud ruumide asetus ja anfilaadsus kordub teisel korrusel, nelja otsmist ruumi eraldab vahekoridor. Eriti pidulik on vestibüül, kus kahelt küljelt tõusev azuurse rinnatisega paraadtrepp koondub kahele joonia sambale toetatud murdviilulisele antiikvaasi ja draperiiga kaunistatud podestile peaukse vastas.
Teisel korrusel on aia poole avanevate akendega saal. Selle seinad on kujundatud zopf-stiilile iseloomulikult küpspunaste kunstmarmortahvlite ja sõja- ning jahitrofeesid sümboliseeriva stukkdekooriga. Uste kohal on putostseenidega suprapordid. Tiheda ornamentikaga lagi hävis tulekahjus 1950-ndatel aastatel. Rokokoopärase nikerdusega tahveluksed, samuti aknanisshides sujuvkaarselt laienev lambrii esinevad lihtsamate variantidena enamikes ruumides. Sisekujunduselt meenutab hoone Saue, Roosna-Alliku ja Rägavere mõisat, mõnevõrra ka Toompea lossi Valge saali algkujundust. Välisviimistluses on ühisjooni Virumaa Maidla mõisaga (arh. Dürschmidt).

Kõrvalhooned on reastatud esiväljaku külgedele, enamasti tunduvalt ümber ehitatud või hävinud. Ühe hoone seinal oli teksti ja ornamendiribaga metallist signaalkell (1770?). Väike vabakujuline park on hävinud.

Marta Männisalu

Eesti arhitektuur. Üldtoimetaja V. Raam. Tallinn, 1997

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee