11:55 reede, 01.07.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Vääna mõis
Kirjeldus

Ainulaadne barokkansambel Eestis. Tallinna-lähedase mõisana tuntud juba 14. sajandi esimesel poolel. Praegune hoonestus pärineb põhiosas 18. sajandi neljandast veerandist. Peahoone ehitustöid alustati arvatavasti1784 tundmatu itaalia päritolu arhitekti kavandite järgi. 19. sajandil oli seotud tuntud arheoloogi ja kunstniku O. v. Stackelbergiga. Väikese kunstliku mäerinnakuga esile tõstetud peahoone on pikk 1,5 korruseline madala kelpkatusega ehitis. Pidulikkust rõhutavad galeriidega ühendatud ümarpaviljonid, kõrge terass-pandus aiafassaadil, barokselt jõulinepilastrite ning hoone keskosas poolsammastega kujundatud fassaad.

Soklikorrus on võlvitud, esindusruumid, s.h. saal asuvad teisel korrusel. W-poolses kuppelpaviljonis on säilinud kassettlage imiteerivad maalingud. 18. sajandist pärinevad veel mõned baroksed uksed, sisetrepp, osaliselt ka akende raamistus. Vestibüüli väärispuitseinad ja mustrilised kivipõrandad on 19. sajandi teisest poolest.

Peahoone aiafassaadilt saab alguse terassidena laskuv pargiosa, mille lõpus on pärnadest moodustuv radiaalkompositsioon ning regulaarkujuga tiigid (nn. pimepark). Põhjaküljelt on park piiratud klassitsistlike kasvuhoonetega, idast rohtaia paekivimüüriga.

Peahoonest põhja pool on oletatava hiliskeskaegse väikelinnuse varemed. 19. sajandil, arvatavasti O. M. v. Stackelbergi ajal ümber kujundatud romantiliseks varemepargiks. Muuhulgas on hilisem lisand ka kahekorruseline torni ülaosa.

Peahoonest eemale jäävad viinavabrik ja laudahoone (arh. F. Modi), ehitatud 1870.-80.-ndatel aastatel. Mõisasüdamest põhjapool asunud 18. sajandi arhailistes vormides teenijamajad on hävinud.

Juhan Maiste

Eesti arhitektuur. Üldtoimetaja V. Raam. Tallinn, 1997

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee