22:22 kolmapäev, 29.06.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Saare mõis
Aadress:
Kirjeldus

Saare mõis on vanimaid barokkansambleid eestis. Kuulus 18. sajandil v. Bockidele, alates 1823. a. v. Manteuffelitele. 1730. a. valminud härrastemaja (hävis 1930.-ndatel aastatel) oli murdkelpkatuse, sellesse lõikuva segmentkaarse viilu ja fassaadi liigendavate pilastritega. Paraadruumid, sh. meisterliku stukkdekooriga ja kunstmarmorist seintega saal asusid esimesel korrusel. Soklikorrus oli võlvitud. Peahoone ees oli tüüpiline auhoov.
Säilinud on võimsad seitsme kaaravaga aidad ja tallid, mille fassaade ehivad laiad pilastrid ja krohvrusteering. Kaaristu ristvõlvlagi toetub kivikonsoolidele ja on kujundatud barokse stukkornamentikaga. Siseruumide võlvlaed sarnanevad Elistvere mõisa aidahoonega.

Mõisamajaga üheaegselt rajati suur regulaarstiilis park, mille servas asub valitsejamaja (selle seinas on Bockide raidkivivapp peahoone frontoonilt). Eemal, ida suunas langeval mäerinnakul, on 19. sajandil rajatud laudad, tallid ja suur puuviljaaed.

Mõisasüdamest laskub pärnaallee umbes 1 km lõunasse Saare järveni. Seal asuva metsnikumaja juurest viib tee põlislaane varju jääva Manteuffelite matmispaigani.
Juhan Maiste
Eesti arhitektuur IV. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1999

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee