14:26 pühapäev, 03.07.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Luua mõis
Aadress:
Kirjeldus

Luua mõis on silmapaistva pargi ja pika ehitustraditsiooniga mõisaansambel. Varaseim teade aastast 1519. Nime sai 16. sajandi omaniku Ludeni järgi. J. J. Strömfeldi ajal 1730.-ndail aastail ehitati varasemale ehitisele barokne peahoone. Pikliku ühekorruselise kõrge kelpkatusega hoone nii esi- kui ka tagafassaadi dominandiks oli lai segmentkaarne keskrisaliit. 19. sajandi teisel poolel lisati tiibhoone. 1950.-ndail aastail ehitati peale teine korrus. Algset välisilmet tähistavad vaid kauni karniisiga segmentviilud, akendealused ehisväljad, nurgakvaadrid ja endist katusejoont markeeriv vahekarniis. Algse hoone ruumijaotus oli anfilaadne. Sisekujundusest on säilinud hoone keskel asuva saali korrektne tisleritöö, mis lambriil, ustel ja aknaluukidel kordab voluudimotiivi (üldjoontes sarnaneb välisseinte aknaaluste ehisväljadega).
Ansamblis domineerib 14 ha suurune liigirohke park. See on rajatud mitmes etapis: peahoonega üheaegselt kujundati väike regulaarpark, mida 18. sajandi lõpus vabakujuliselt laiendati. 1893. a. kujundati regulaarne pargiosa ümber W. v. Engelhardti projekti järgi ning suurendati inglise stiilis parki. Ilusa puistu, looklevate teede, gooti alleede ja tiikidega on Luua park üks kaunimaid ja korrastatumaid mõisaparke Eestis.
Olev Suuder
Eesti arhitektuur. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1999

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee