15:23 pühapäev, 03.07.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Saku mõis
Kirjeldus

Silmapaistvamaid klassitsistlikke ansambleid Eestis. Härrastemaja (ehitatud u. 1825-30, arh. C.Rossi ?) asub väikese liigirikka pargi põhjaosas paisjärve kaldal. Pikliku ristkülikulise põhiplaaniga, pea- ja mezzanino-korruse ning keldriga maja fassaadi liigendavad nelja kauni komposiitkapiteeliga sambaga lai portikus, joonia sammastega kujundatud korruseid läbivad kolmikaknad, vähe-eenduvad risaliidid ja dekoratiivfriisid. Seda täiendab nikerddekooriga (rosetid, pärjad, draperiid jm.) peauks.

Ruumide anfilaadis tõuseb esile kaheksa-kandilisena kujundatud vestibüül maja keskel (sama Valtu mõisas). Pidusaali pääseb läbi vahesalongi vestibüüli idaküljel, kus hilisema lisandina on erilaadne tammeuks, neorenessanssraamistuses (19. s.) tahvlitel ja supraportil põletustehnikas lille- ja figuraalkompositsioonid (sign. J. Hueck, temalt ka uks Tallinnas lai t. 29), ning neorenessanss-stiilis kahhelahi. Saali pidulikus, lopsakate akantusmotiividega kujunduses on oluline osa ümarsammastel, mille taga on saali avardavad kõrvalsalongid. Enamik laemaalinguid on 19. s. lõpust.

Hoone restaureeriti 1960-84 (arh.-d T. Böckler ja U. Arike, sisekujundus L. Pärtelpoeg).

Park on vabakujunduslik. lääneosas on erisuuruste ja -kujuliste tiikide süsteem võlvalleedega kanalite kallastel. 1804 tegutses Sakus pargiarhitekt Dumoulin.

Klassitsistlik majandushoonete kompleks paikneb pargi loodeserval. Kunagisest väikesest pruulikojast on paljude ümberehituste ja laienduste tulemusena saanud suur õlletehas.

Marta Männisalu

Eesti arhitektuur. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1997

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee