15:31 pühapäev, 03.07.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Kuremaa mõis
Aadress:
Kirjeldus

Suurejooneline mõisaansambel, mis aastatel 1834-1919 kuulus v. Oettingenidele. Esinduslik hilisklassitsismilt neorenessansile ülemineku perioodi kuuluv peahoone (arh. E. J. T. Strauss) ehitati 1836-43. Ajastule iseloomulikuna kavandati selle keskosa ja tiivad kahe-, neid ühendavad galeriid ühekorruselistena. 1935. a. ehitati hoone kogu ulatuses kahekorruseliseks. Esikülge kujundavad segmentkaarakendega kolmnurkfrontoonid, joonia kapiteelidega pilastrid, tiibehitiste jõuline nurgarusteering. Peasissepääsu ees on lai varikatuse ja metallpiirdega trepp; taga- ja otsafassaadidel suured petikarkaadid (sama Kõpu mõisahoonel Viljandimaal). Akantusrosettide, lüüra ja maskaroonimotiividega stukkdekoor korrustevahelisel vööndil viitab Tartu 19. sajandi esimese poole arhitektuuritraditsioonidele nagu ka servjoon- ja lehvikvõlvidega kaetud soklikorrus. Esimesel korrusel on saal jt. hilisklassitsistliku kujundusega anfilaadsed esindusruumid. Säilinud on stiilsed stukkrosetid, karniisid, tahveluksed, kahhelahjud.
Arvukatest kõrvalhoonetest vanimad - 18. sajandi teisel poolel ehitatud ait, tall-tõllakuur ja valitsejamaja - asuvad peahoone taga. Meierei ja laudad jäävad sõidutee äärde, viinavabrik (hävinud) ja paljud mõisatööliste elumajad järve kaldale.
Hoonestuse liidab tervikuks mitmeosaline vabakujunduslik park. Peahoone ees laiuvad terrassid vaatega järvele.
Jõgeva - Laiuse tee ääres, mõisast 2 km kaugusel asub v. Oettingenide perekonnakalmistu, mille kavandas 1899, a, pargiarhitekt W. v. Engelhardt (arvatavasti rekonstrueeriti tema juhtimisel ka mõisapark).
Maia Ernesaks
Eesti arhitektuur. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1999

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee