21:19 kolmapäev, 29.06.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Perila mõis
Kirjeldus

Perila küla on 1298.a. koos Perilaga panditud Tallinna Miikaeli nunnakloostrile. Pärast kloostri lagunemist ja ümbermuutmist gümnaasiumiks (1631.a.) läks Rootsi krooni valdusse ja arvatavasti 1648. a. erakätesse. Juba 1298. a. märgitakse Perila mõisat veskiga. 17. sajandil sai mõis, mis tõenäoliselt asus tihedalt küla lähedal, talupoegade poolt kahjustada (võib-olla isegi hävitati), 1643. aastal esineb aga juba uus mõis küla lõunaküljel, tõenäoliselt ühe endise hajatalu asemel. 1782.a. läbis Harju-Jaani ja Kose kihelkondade piir Perila maid. 1637. a. oli külas 12 talu, 1844.a. 20 talu.

Põhjasõja aastad olid kohalikule elanikkonnale äärmiselt rasked. Rängaks koormaks kujunes talurahvale suurte Rootsi vägede moonastamine, majutamine, neile küüdi andmine ning meeste värbamine maamiilitsasse venelaste vastu võitlemiseks. Sõjaväkke sundvärbamine tegi mehed tõrksaks, nii et Perila mõisa rentnik oli sunnitud saatma 1702.a. palvekirja Eestimaa kindralkubernerile, millest teatab, et need, kes on andnud inimesi maamiilitsasse, hoiavad kõrvale nõutavast mõisateost. Nii pole Perila mõisas 14 peret teinud aasta jooksul mingit tegu. Väidetakse, et talupojad isegi rõõmustavad väkkekutse üle, et selle kaudu relvi kätte saada. Kuid selge oli ka see, et võitlusse taheti asuda mitte ainult venelaste, vaid ka mõisasakste vastu.1751. a. lasti selja tagant maha Perila mõisa omanik rittmeister von Rosenthal, kui ta õhtul enne päikeseloojangut tuli odrapõllult rehe poole. Laskjad - mõisa kokk Tõnis ja kokapoiss Jaan mõisteti ülemkohtu poolt surma. Kolmas süüdlane, kokk hans sai põgenema. Kaasaaitajad, rehepapp Tõnu ja Veski Jüri, said kiriku juures, esimene 40 ja teine 20 paari vitsu.

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee