14:38 pühapäev, 03.07.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Muraste mõis
Kirjeldus


19. sajandi teisel poolel kujunenud ansambel. Varasemaid neorenessanss-stiilis mõisaansambleid Eestis. Peahoone valmis N. v. Krusensterni ajal 1850.a. paiku eelkõige linnalähedase suvilana. Kahekorruseline hoone peafassaad on merepoolne, selle keskel on kolme avaga kaaristu, paremal kõrge eendus neljatahuline torn; S-fassaad seevastu on sümmeetriline, eenduva keskrisaliidi ees viietahuline trepikoda lahtise rõduga katusel. Esindusruumid paiknevad esimesel korrusel.

Säilinud kõrvalhoonetest on olulisemad ühekordne hilisklassitsistlik valitsejamaja (19. sajandi esimene pool) ning reeglipäraselt paiknevad töölistemaja ja laudad (19. sajandi teine pool). Säilinud park on suhteliselt väike.

Ants Hein

1979. a. valmis lastekoduna kasutatud mõisahoone juurdeehitusena koolihoone 320 õpilasele (EMP 1976, arh-d T. Kaljundi ja A. Õun). Juurdeehituse fassaadide kujunduses on klassitsistlikku selgust ja sümmeetriat. Näide tänapäeva ja sajandivahetuse historistliku ehitise võimalikust ansambliühtsusest.

Heli Arro, Oleg Kotshenovski

Eesti arhitektuur. Üldtoimetaja V. Raam. Tallinn, 1997

Muraste mõisa aedniku peres sündisid vennad Erni ja Pedro Krusten.


Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee