22:32 kolmapäev, 29.06.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Maardu mõis
Kirjeldus

Maardu mõis on varasemaid esinduslikke mõisaansambleid Tallinna ümbruses. Hoonestati põhiliselt pärast siirdumist kindralmajor Fabian v. Ferseni valdusse 1663, rekonstrueeriti kindral H. J. Bohni omanduses 1730. aastail. 18. sajandi keskpaigast kuni 1919 aastani v. Brevernite valduses.

Peahoone vanem osa (1660. aastad, arhitekt J. Stael v. Holstein) oli varasemaid palladionistlikke losse, nagu neid hakkas Eestis tekkima 17. sajandi teisel poolel (samasuguse põhiplaaniga ka Aa ja Palmse mõisahooned): kahekorruseline sümmeetriline kahe sokli ning kelpkatusega selgelt hollandlike mõjutustega kiviehitis, esifassaadil kaks keskrisaliiti, nende vahel terass, tagaküljel tugevalt eenduv keskrisaliit.

Hiljem (peamiselt 19. sajandil) on hoonet ulatuslikult laiendatud madalamate tiibosadega (s.h. talveaed). Võlvitud keldrikorrusel on säilinud mantelkorstna - alune leease, esimesel korrusel kolm historistlikku kahhelahju ja kuues ruumis meisterlikud ornamentaalsed laemaalingud (19. sajandi lõpp). Hoone korrastati 1976-78 Tallinna Linnuvabriku esinduskeskuseks ja sisustati retromaneeris.

Säilinud kõrvalhoonetest on olulisemad ait ja kolmeavalise kaaristuga tall (mõlemad 18. sajand) peahoone ees ning üle tee karjalaudad nelinurkse siseõue ümber (18.-19. saj.).

Peahoone ees on vabaplaneeringuline park, mis läheb põhjaküljel üle puisniiduks, peahoone taga - kõrge kivimüüriga piiratud aed. Aia tagumises osas olnud Brevenite nekropol on hävinud.

Ants Hein

Kirjandus: Hein, A., 1993

Eesti arhitektuur. Üldtoimetaja V. Raam. Tallinn, 1997


Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee