09:15 kolmapäev, 25.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMõisad
Pidula mõis
Aadress:
Kirjeldus

Saaremaa ühel kasutatavamal turismiteel, Kihelkonnalt 11 km Mustjala poole, püüab pilku kõrge kivikatusega lihtsailmeline kivihoone - Pidula mõisa härrastemaja. Läbimõeldud proportsioonide ja maitsekate detailide tõttu hindavad kunstiajaloolased seda Eesti ühe kauneima barokse mõisamajana. On arvatud, et hoone pärineb 18. sajandi keskpaigast, juurdeehitis tagaküljel 19. sajandi algupoolelt. Ehitist kaunistavad räästaalune kitsas karniis, tahutud dolomiitplokkidest nurgad, madal kahe sambaga portikus sissepääse ees.
Pidula mõisahoonele lisab väärtust sellega umbes samaaegne barokse regulaarse planeeringuga park. Ristuvad alleed on orienteeritud kohaliku mõisniku rajatud paari meetri kõrgusele kunstlikule kõrgendikule, mida ümbritsevad Pidula maalinna vallid. Pidulat on peetud Saaremaa vanima teadaoleva raviasutuse asukohaks. Nimelt ehitasid ordurüütlid kroonika andmeil 1240. a. paiku hospidali "saare läänerannikule, ühe hea ja paljukülastatava sadama ligidale". Kohanimi võib tõesti tuleneda sõnast "pidal", mis laensõnana algselt tähendas nii pidalitõbe kui hospidali.
Mõisast 1,5 km Kihelkonna poole asub Pidula vesiveski, mis on samuti arhitektuurimälestisena kaitse all. Põhiliselt puidust, osalt kivist kahekorruseline hoone on ehitatud 1809. a.
Olavi Pesti, Külli Rikas. Kingissepa rajooni ajaloo- ja kultuurimälestised. Tln., 1983

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee