22:10 kolmapäev, 29.06.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedKirikud
Ridala Püha Maarja Magdaleena kirik
Aadress:
Kontaktisik
Saada e-mail
Pildid
 
Kirjeldus

Ridala Maarja Magdaleena kirik on vanemaid ja kauneimaid Läänemaal. Ehkki ka siin on hilisemate aastasadade lisandusi, pääseb hoone kõrge vanus ehedalt mõjule. Isegi 15. sajandil juurde ehitatud torn, mille tipp jääb pikihoone katuseharjaga ühte tasapinda, ei domineeri hästiproportsioneeritud, võib-olla ligi seitsme ja poolesaja aastase ehitise üle. Kahte ühelöövilist võlvikut pikihoones lahutab ahtamast kooriosast Kolgata-grupi ja aadlivappidega nikerdvõre, mis paikneb küljetsi Elert Thiele nikerdatud kantsliga (1656). Võidukaarevõre koos meie maakirikute suurejoonelisima barokkaltariga nikerdas Berent Lorentz 1678. aastal. Kümnetesse ulatub altariseina täitvate skulptuuride hulk, ornamentaalseist kaunistustest rääkimata. Jääb vaid kahetseda, et altari värvirõõmus toredus 19. sajandil halliks maaliti.

Altaripildi vargus mõne aasta eest tõi välja kõigist unustatud algse puule maalitud "Püha õhtusöömaaja". Ridala uhkuseks on võrratu ja iidne peaportaal, vimpergi niśis seisva dolomiidist naisekujuga, salvitoos käes, aga samuti koori seinamaalingud oletatavasti Ojamaa meistritelt 1300. aasta paiku. Võlvi päisringi maaling õnnistava Kristusega võib pärineda 17. sajandist.

Kalender "Eesti kirikud" 2001

Madlipäeval, 22. juulil 2001 pühitseti Ridala kirikus uus ristimiskivi ja nimipühaku Maarja Magdaleena pilt. Ristimiskivi kinkis kirikule Ridala vallas Asukülas tegutsev kivitööstus AS Haapsalu Paekivi. Materjalina on kasutatud kohalikku kivi - ungru kivi, millest on tõenäoliselt tehtud ka Ridala kiriku portaal. Ristimiskivi on väike ja lihtne, kuid sobib seda enam kiriku arhailisse interjööri, paigutatud on see pikihoone kagunurka koguduse ette.
/---/
Tähelepanu väärib kiriku uus seinamaal Maarja Magdaleenast, mille maalis ja kinkis baltisaksa päritolu harrastuskunstnik Claus von Kursell. Sellel on kujutatud evangelist Johannese kirjeldatud sündmust, kui ülestõusnud Jeesus ilmus haua juures nutvale naisele. Huvitav on, et enne maali oli olemas raam, mille järgi tehti pilt. 1697 kinkis Sinalepa mõisa preili Sofia Elisabeth von Kursell kirikule tema käe läbi valminud ja pühendusega pildi, mis oli koopia Rubens`i "Odapistest". Nõukogude ajal jäi maal kadunuks ja aastaid seisis raam kiriku seinaääres. Siis võttis Kursellide pere nõuks näotu loo lahendada ja teha raami jaoks uue maali. Muinsuskaitseinspektsioon organiseeris aga raami restaureerimise. Töö tegid Tallinna kunstikolledźi vene keelt kõnelevad tudengid restaureerimispraktika korras.

Katkeid Peeter Paenurme artiklist ajalehest Eesti Kirik nr. 29, 1. august 2001

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee