09:48 laupäev, 04.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedKirikud
Pilistvere Andrease kirik
Aadress:
Kontaktisik
Saada e-mail
Kirjeldus

Pilistvere Andrease kirik on ehitatud 14.saj. algul (u.1310) kolmelöövilise kodakirikuna. Hoone on erakordselt paksude müüridega, põhjaseinas asub müürisisene trepp.

Lihtsad ja kõrged servjoonvõlvid on gootipäraselt teravkaarsed. Vööndkaarte toed on rippsambakesed, mille konsoolidel on realistlikud taimemotiivid. Poola-Rootsi sõjas 17.saj. algul sai kirik kannatada, see taastati 1641.a. Võlvid säilisid. Hiljem on kirik korduvalt põlenud, kuid iga kord taastatud, kusjuures võlvid säilisid. 19.saj. II poolel ehitati torn, käärkamber, põhjapoolne eeskoda ja koorile juurdeehitus. 1905.a. möllanud torm purustas tornikiivri, mida hiljem ei taastatud. Kirikus on tähelepanuväärsed 1686.a. valmistatud kantsel (autor Tomas Öhman Tartust) ja laelühtrid (18.-19.saj.).

Pilistvere Andrease kiriku paksud müürid laoti üles 13.sajandil.  Algkavatisse kuulus ka läänetorn, mille portaali kohal on avar roosaken. Pikihoone ehitati kahele piilaripaarile toetavad ristvõlvid pärinevad hiljemalt 14.sajandi algusest. Rootsi aja algul varemeis pühakoda taastati 17.saj. lõpul ning arvatavasti just siis sai torni kiviosa oma praeguse kõrguse. Pärast 1905.a. tormikahjustust seisis kirik kaua aega ilma sihvaka tornikiivrita, mis taastati alles 1990. Rõhutatult kõrgete fiaalidega pseudogooti altariseinal on Sally von Kügelgeni maal "Kristus ristil" (1901). Keerdsammaste ja nikerdatud kujudega kantsel on Tartu tislermeistrilt Thomas Öhmanilt (1686).

1687. a. toimus Pilistvere kirikumõisas eesti keele ajaloos ja kultuuriloos märkimisväärne sündmus - II piiblikonverents.

Pilistvere kalmistule on maetud muinasaja uurija Jaan Jung (1835 -1900) ja luuletaja Reinhold Kamsen (1871 -1952).

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee