11:31 pühapäev, 01.08.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedKirikud
Nissi Maarja kirik
Aadress:
Kontaktisik
Saada e-mail
Pildid
Kirjeldus

Nissi Maarja kirik

Mitte kõik historistlikud kirikud ei ole nii kaunites proportsioonides ja monumentaalselt terviklikud kui Neitsi Maarjale pühendatud kirik Nissis. Interjööris pääseb mõjule pseudogootika, aga väljast on arhitekt, Peterburi akadeemik David Grimm teravkaarsed ja tugipiilarid õnnestunult sidunud romaanipärase kaarfriisiga.

Ehkki peaaegu midagi pole teada 7. oktoobril 1873.a. pühitsetud uue kiriku ellkäijast, on ajalukku kirjutatud seik, kuidas parun Johann Üxkyll käis 1501. aastal jalgsi paavst Alexander VI luba nõutamas oma mõisa maa-alale kabeli ehitamiseks. Üheks tunnistajaks varasemast pühakojast on 1739. aastal Friedrich von Baranoffi ja Catharina von Tiesenhauseni poolt annetatud tornikell. Kroonikaraamat aga kõneleb 13. juulil 1841 pühitsetud uuest altarist Carl Sigismund Waltheri maaliga.

Praeguse ekspressiivse altarimaali "Kristus ristil" on loonud kunstnik E. Bärwinkel 1873. Kooriruumi värvikateks rõhuasetusteks on suuremõõtmelised vitraazaknad "Apostel Peetrus" ja "Evangelist Johannes".

Kalender "Eesti kirikud" 2001.Nissi Maarja kirik

13. sajandil rajatud ning tol ajal Hertele- nimelise kihelkonna esikiriku kohta andmed puuduvad. Mainitakse juhuslikult 16. sajandil

Praegune kirik (arhitekt akadeemik D. I. Grim Peterburist) on silmapaistev historitsistlik ehitis, valmis 1873. Keskaegseid proportsioineerimispõhimõtteid kasutades on saavutatud ruumipildis ja eksterjööris mõjuv monumentaalsus. Regionaalsest traditsioonist lähtunult on pikihoone ühelööviline, O-s on kitsam polügonaalselt lõppev koor käärkambriga ja W-s nelinurkne torn terava telkkiivriga. Eklektilises kujunduses esinevad kõrvuti romaani ja gooti stiilielemendid. Nende külluslikkus ja akadeemilise esituslaadi meisterlikkus on ajastu retrospektiivsele arhitektuurimaitsele iseloomulikud. Peamine tähelepanu on pööratud välisele mõjukusele, kus romaani kaarfriis seob gooti teravkaarsed aknad ja astmelised tugipiilarid üheks tervikuks. Ruumipildis domineerib gootilaadne võlvlagi. Projekt on tellitud Mustjala kirikule, kuid realiseeriti seal vaid osaliselt.

Villem Raam

Eesti arhitektuur. Üldkoostaja V. Raam. Tallinn, 1987.

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee