09:57 laupäev, 04.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedKirikud
Märjamaa Maarja kirik
Aadress:
Kontaktisik
Saada e-mail http://www.eelk.ee/marjamaa/
Pildid
Kirjeldus

Märjamaa Maarja kirik oli keskajal Lääne-Eesti tugevaim kaitsekirik. Tõenäoliselt 14. sajandi esimesel kolmandikul ehitatud algkirik oli põhiplaanilt kolmevõlvikuline ristkülik (sama Kullamaa algkirik), kus kooriruumi moodustas võidukaarega eraldatud idavõlvik (sama Pöide kirikus). Välislaius on 13,3 m ja -pikkus 33,75 m. Võlvkirikule iseloomulik müüritrepp on koori põhjaseinas, kus kõrgel paiknev ukseava raskendas ründaja ülespääsu; trepi lõpus väike aken ja raidportaal. Võlvipealne moodustas pelgupaiga, kus külgseintel oli tõenäoliselt kaitserinnatis (sama Tallinna Niguliste kirikus ja Padise kloostris). Käärkamber ja torn puudusid.
Välisilme oli linnusetaoliselt monoliitne. Terava viilkatuse all raamistavad seinu kantkividest nurgaketid. Põhjamaise laadi nn. lõunasuundumuse kohaselt puuduvad aknad põhjaseinas, kuid lõunaseinas on kolm avarat akent ja üks mõlemas otsseinas. Suured veelauad on kantkividest laotud (sama Padise kloostris). Läänefassaadis oli teravkaarse akna all peaportaal ja kõrgel viilus kella- ja kaitseärkel. Lamedalt astmeline peaportaal (restaureeritud) on ilma talumita ja rihvad palendiprofiilis lõpevad paadininataoliselt (sama Kihelkonna kirikus lõunaportaalil). Väike purustatud kõrvalportaal põhjaseinas oli ukse kohale müüritud kronogrammi järgi alates 1740. a. krohviga parandatud (taastatud esielgsel kujul 1960).

Eriti monumentaalne on siseruum. Seda iseloomustavad seinte ja ümarmõikaga ääristatud võidukaare silmapaistev kõrgus ning neist sõltuvalt ootamatult kõrgele tõstetud võlvitsoon. Mõigasroiete ja kilpkaartega ristvõlvid toetuvad nurkades tahulistele rippturpadele ja konsoolidele (restaureeritud), kuid laia vööndkaart kannavad astmeliselt allapoole õhenevad pilastrid. Kiriku arhitektuurilaad esindab Lääne-Eesti ja Saaremaa 13. sajandi lõpu ja 14. sajandi alguse gootika hilisarengulist varianti, mille kujunemisele on Padise kloostri ja Tallinna toomkiriku koori eeskujul olnud märgatav mõju.

Tõenäoliselt 15. sajandi kolmandal veerandil ehitasid Tallinna meistrid kiriku lääneseina ette neljatahulise torni, mis oli algselt kiriku külgseintega samakõrgune ja moodustas omaette kaitseplatvormi. Kindlustatud pelgupaigana kasutatud kiriku piiramisel Liivi sõjas 1574. a. purustati suurtükkidega portaalid ja kahjustati torni, kuid võlvipealne jäi vallutamata. 17. sajandil oli tugipiilaritega kindlustatud torn varisemisohus. Avarii vältimiseks paksendati aastatel 1815-17 torni lõunaseina. Tallinna Oleviste kiriku eeskuju järgiv ülemine kitsam tornilõik ehitati arvatavasti 19. sajandi teisel poolel.

Kirik kannatas raskelt II maailmasõjas (hävis torni kiiver ja hinnaline sisustus). Restaureeriti 1958-60 (arh. T. Böckler, kunstiajal. V. Raam).

Sisustuses deposiitidena barokk-kantsel (1707, Chr. Ackermann) ja barokkaltar (1731).

Villem Raam
Eesti arhitektuur III. Üldtoimetaja V. Raam. Tallinn, 1997

1932. a. püstitati kirikuaia idaküljele värav, mis oli ühtlasi sõjas hukkunute memoriaal. 1989. a. anti väravale tagasi tema esialgne kuju.
---
Märjamaa kirikus seati vabariigi aastapäeval 2001. a. üles ja pühitseti ajutine altarisein, kuna seal 30 aastat olnud altarisein tagastati selle algsesse asupaika Tallinna Rootsi-Mihkli kirikusse. Endine ja püsiv on aga 1975. a. valminud altarimaal, mille autoriks on kunstnik Evi Sepp (sünd. 1938). Ajutise altariseina on kavandanud arhitekt Malle Reinloo ja koguduse õpetaja Illimar Toomet. Töö teistajaks oli koguduse liige Ilmar Mets. (Eesti Kirik nr. 11, 14. märts 2001).Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee