23:14 kolmapäev, 29.06.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedKirikud
Laiuse Püha Jüri kirik
Aadress:
Kontaktisik
Kirjeldus

Kogudust on esmamainitud 1319. a., kivikirik ehitati 14. sajandi esimesel poolel või keskel. Algselt tornita kolmelööviline kodakirik on ehitatud kohalikust paest, nurgad silmapaistvalt suurtest paekvaadritest. Lisaks lääneportaalile on kõrvalsissepääs põhjas; lääneviilul suur dekoratiivne rist (?). Võlvid ja piilarid on hävinud; ida - läänesuunalise pikliku koori kirde- ja kagunurkades on säilinud puhtalt tahutud paest võlvitugede rudimendid. Kõrgel lääneseinas paiknev müüritrepp viitab kaitsefunktsioonile.
Kirik purustati Liivi, Poola-Rootsi ja Põhjasõjas. 1766. a. valmis käärkamber, samuti v. Scwartzi matusekabel koori lõunaküljel (hiljem muudetud ristimiskabeliks), 1770. a. ümaraknaga läänetorn. Pärast põlemist II maailmasõjas taastatud.
Sisustuses kaks pronksist laelühtrit (pärit Viljandi Jaani kirikust), kirikuaias rõngasrist (kõik 17. sajandist).
Kaur Alttoa
Eesti arhitektuur. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1999

1849. a. asutas Heinrich Georg Jannau Laiuse raamatukogu, milles oli koguni 55 eestikeelset raamatut.

Laiuse kiriku lõunapoolses välisseinas on neli auku, rahvapärimuse järgi kiriku ehitamisel ohvriks toodud nelja Jüri-nimelise mehe pealuuaugud.

Kirikut ümbritseb väike park. Samas asub ka pastoraadihoone. Pargi lõunanurgas on hiiglasuur kaitsealune tamm. Kirikumõisa pargis kasvava iidse pärna olevat istutanud Karl XII, kui ta oma vägedega Laiusel talvitas.

Laiuse kalmistu asub Laiuse mäe nõlval vana maantee ääres. See on kaheosaline: lõunapoolne, vanem osa on kasutusele võetud aastal 1777, uuem osa 1874. a. Kalmistu põlispuude all puhkavad kirjamees Rosentrauch, kirjandusteadlane K. Reitav, näitleja H. Lauri vanemad.


Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee