21:35 kolmapäev, 29.06.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedKirikud
Kuremäe (Pühtitsa) Uspenski naisklooster
Aadress:
Kirjeldus

Historitsistlik puu- ja kivikirikutega kloostriansambel Kuremäeks (ka Pühaks mäeks, Pühtitsaks, Bogoroditskaja gora) nimetatud astangulisel kõrgendikul. Esiehituseks oli selle jalamil puust kabel, mis 1876. a. asendati uuega. Selle kõrvale ehitati 1881. a. väike puust kirik, mis 1885. a. sai kihelkonnakirikuks (nüüdne Nikolai ja Arseni kirik kloostri kalmistul). Õigeusu ja heategevuse keskusena 1891. a. asutatud Pühtitsa kogukond muudeti 1892. a. kloostriks. Esimese üldplaani ja kavatised kavandas arhitekt akadeemik M. Preobraźenski. 1892. a. valmisid nunnade puust elumaja, Simeoni ja Anna talvekirik-söögimaja (uuendatud 1895), haigla; Jumalaema Uinumise (Uspenski) peakirikuks rekonstrueeriti 1884. a. alustatud, kuid lõpetamata jäänud luteri kirik. Esimese ehitusperioodi lõpuks olid ehitatud veel viis puust elumaja, Rodoneźi Sergiuse puust kirik kloostri asutaja, kuberner S. Śahhovskoi haua kohal (1895) ja tema abikaasa J. Śahhovskaja puust elamu (1896). Kloostri ristkülikuline maa-ala ümbritseti lõuna- ja lääneküljest maakivipiirdega, kus peasissepääsu moodustavad torniga Pühad Väravad; kaks torni ehitati ka piirde nurkadesse. Väljapoole kloostri krunti peaväravate ette jäid kool ja võõrastemaja.
1910. a. rekonstrueeriti peakirik (arhitekt akadeemik A. Poleśtśuk). See on kloostriansambli suurim ehitis, vanavene kirikutele omase kolmelöövilise põhiplaaniga; mõjuka silueti kujundavad viis traditsioonilist kuplit.
Pärast kloostri maa-ala laiendamist ehitati täiendavalt tellistest ja puust hooneid. Uusi elu- ja abihooneid on püstitatud ka pärast II maailmsõda.

O. Kotśenovki
Eesti arhitektuur III. Üldtoimetaja V. Raam. Tln., 1997

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee