21:27 kolmapäev, 29.06.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedKirikud
Kirbla Püha Nikolause kirik
Aadress:
Kontaktisik
Saada e-mail
Pildid
Kirjeldus

Kirbla Nigula kirik on Eesti väikseimaid kirikuid (välispikkus 28,9 m, laius 11 m), ehitatud 1500. a. paiku Saare-Lääne piiskopi J. Orgase hooldusel. Esmamainimine 1531.
Ristkülikulise põhiplaaniga lihtsas kavatises, mis järgib Lääne-Eesti hilisgooti traditsiooni, on kolm võlvikut. Võidukaarega eraldatud ning koorina kujundatud idavõlvik on pikihoone võlvikutest tähelepandavalt sügavam; põhjaseinas on kogu laiust hõlmav ning ruumi avardav ümarkaarne niss. Seintega risti laotud võlvisiilud moodustavad kuplit meenutava ühtlase võlvi, mille servjooned on mördiga markeeritud (iseloomulik hilisgootika lõpuperioodile). Nelinurkse ristlõikega lihtne vööndkaar pikihoones toetub ümaratele ripptulpadele, mille talumit kaunistab J. Orgase vapikilp kolme rombiga. Läänepoolse võlvi kiirus on ümmargune monogrammikilbiga päiskivi (sama Martna kirikus). Edelanurgas algav müüritrepp on lõunaseinas. Raidportaalita peauks paikneb lääne-, kõrvaluks aga lõunaseinas. Tähelepandav on akende ebaühtlane paiknemine: keskmise võlviku lõunaaken on ootamatult kõrge ja kitsas, lääneseinas on üksik ümarkaarne aken ja ka põhjaseinas on ainult üks aken. Paest ja maakivist ehitatud seinad on ebaühtlased.
Läänetorn on hilisema lisandina ehitatud tõenäoliselt kahes järgus: alumine hiljemalt 18. sajandil, ülemine 19. sajandil. Sisustuses vaskne laelühter (1766), hilisbarokne altar (1849, C. A. Tanton), orel (G. Terkmann).
V. Raam
Eesti arhitektuur. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1997

Ms. Carl Robert Jakobson oli abielus Kirbla köstri tütre Julia Thaliga.

Kiriku juures asuval stendil on kirjas Kirblas 14.-17. juulini 1941 Punaarmee korraldatud rünnaku käigus mahapõletatud eluhooned ja hukkunud inimeste nimed.

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee