00:23 neljapäev, 23.03.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedKirikud
Jõhvi Jumalailmutamise ap.-õigeusu kirik
Aadress:
Kirjeldus

Jumalailmutamise ap.-õigeusu kirik Narva maantee 2a on tüüpiline 3-osaline ladina risti kujulise põhiplaaniga historitsistlik hoone, ehitatud aastatel 1894-95. Lääneküljel on kellatorn, idas polügonaalne apsiid; kõrge sokkel. Välisilmet kujundab erinevate materjalide vastandus: nurgad, kaarakende raamistused ja rikkalikud dekoratiivsed katusekarniisid on punastest tellistest, seinad maakivist. Seda laadi kirikuid ehitati Eestimaal 19. sajandi lõpus palju (Vormsi, Mäemõisa, Väike-Lähtru, Lihula, Kõmsi, Põltsamaa ap.-õigeusu kirik).
Algne 5-kupliga lahendus on siin lihtsustatud - nelitise kaheksatahulise tambuuri kuppelkatusel on üks sibulapea. Lääneküljel seostub kellatorn orgaaniliselt kesklöövi laiuse eeskojaga; torni neljatahuline allkorrus jätkub kaheksatahulise kellakorrusena, millel on neli suurt kaarakent ja mis lõpeb kõrge telkkatusega. Nelitise kõrval seovad külglöövide madalamad kolmikakendega osad käärkambri ning väikese abiruumi apsiidiga.
Interjöör on lihtne, lakooniline: tumedal seinal karniisid, tugikaartel dekoratiivsed lukukivid. Ikonostaas 1870.-ndaist aastaist.
Aleksandr Pantelejev
Eesti arhitektuur. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1997

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee