11:25 reede, 01.07.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
JõgevamaaAjaloomälestised
Karl XII väed Laiuse ordulinnuse varemetes
Pildid
Kirjeldus

Laiuse ordulinnuse varemed olid Nõukogude ajal nii võssa kasvanud, et Jõgeva-Mustvee maanteele need õieti ei paistnudki. Aastatepikkuse töö tulemusena on linnus muutunud paigaks, kuhu Jõgeva vald saab ümbruskonna rahva kokkunkutsuda ning neile käsitöölaatade ja teemapäevadega meelelahutust pakkudes ka oma kodupaiga lugu jutustada.
Põhjasõja ajal veetsid Rootsi kuningas Karl XII ja tema sõjavägi pärast võidukat Narva lahingut 1700/1701. aasta talve Laiusel. Osalt varemeis endine ordulinnus oli kuninga peakorteriks detsembrist mai lõpuni. Riigikantselei paigutati lähedal asuvasse Kivijärve mõisa. Ligi pool aastat valitseti Laiuselt Rootsi riiki. Koguti jõudu ja oodati Rootsist abiväge. See ajalooseik on andnud põhjuse pidada Laiuse linnuses kuningapäeva ehk Rootsi päeva.
Märtsis laskis Karl XII sõduritel Jõgeva mõisa väljale ehitada bastionide ja reduutidega lumekindluse ning korraldas seal õppelahingu. Kuulidena kasutati püssirohuga täidetud papist padruneid. Veega ülevalatud kindlus oli jäine ja libe. Võitlus oli nii äge, et lahingu lõppedes oli haavatuid ja isegi üks surmasaanu. Ajaloolise lumesõja n-ö korduetenduse korraldamisest on saanud iga-aastane traditsioon. Ürituse eestvedajad on Tartu Ülikooli ajalootudengid ja vallavalitsus, kaasa aitab kohalik kultuurirahvas, osalejad on üliõpilased ja koolilapsed ning külalised ajalooõppejõud ja välisriikide diplomaadid.

1582-1622 oli Laiuse Poola põhjapoolseim staarostkond ja kindlustatud keskus. Selle ajalooperioodi mälestuseks on Laiusel hakatud pidama Poola päeva.

Jõgevamaa. Kuninglik väärikus, Kalevipoja jõud. Autoriõigus: Jõgeva Maavalitsus, 2009 Tallinna Raamatutrükikoda.

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee