19:56 pühapäev, 27.11.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
RaplamaaAlevid
  Kuusiku alevik

Kuusiku alevik asub Raplast 5 km edelas Märjamaa maantee ääres Vigala jõe ülemjooksul. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas Kuusiku alevikus 225 elanikku, Kuusiku-Nõmme külas 25 elanikku.

Kuusiku mõisa on mainitud esmakordselt 1467. a (Saage), asub Kuusiku jõe idakaldal. Puidust peahoonet (ehit. 18. sajandi viimasel veerandil) on hiljem korduvalt ümber ehitatud.

Mõisast idas asub 1938-39 ehitatud katsejaamahoone ( arh. F. Wendach), mis koosneb kahest funktsionalistliku vabakujundusega liituvast tiivast. Kujundus taotleb sobivust mõisaga.

Kuusiku-Altveski on arvatavasti üsna vana veskikoht - on teada, et juba 19. sajandi alguses oli Kuusiku mõisal saeveski, tärklisevabrik ja vaseveski. Aastail 1979-80 puhastati Altveski paisjärv ja ehitati originaalne kilepais, esimene selletaoline Eestis. Paisjärve kaldal on 6 ha suurune liigirohke metsapark.

Tagassaare pere lähedal Nõmme külas kasvab suur kadakas, kõrgusega 8,5 m (ümbermõõt 0,8 m). Puu on võetud looduskaitse alla.

Selles piirkonnas võiks külastada ka Lipstu nõmme, mis pakub huvi taimestikult. Paasaluspõhi moodustab siin väikese platoo, mis loodes, vastu Sõbesoo raba, piirneb 1,5 m kõrguse Lehmlõuke pangaga. Maapind on täis lõhesid. Nõmmel kasvavad üksikud vanad männid ja arukased. Rohukattes leidub palju tüüpilisi lubjalembeseid taimi.

1939. a. hakati Kahametsa ehitama nõukogude sõjalennuvälja. Augustis 1941 toimus Kuusikul ohvriterohke lahing lennuväljakaitsjate ja pealetungivate Saksa vägede vahel. 61 hukkunud sõjamehe matusepaik on tähistatud mälestuskiviga. Taganevad Nõukogude väed ei suutnud kogu lahingumoona kaasa võtta ja see maeti maa sisse. Kui 1966. a. Kahametsas kuivendussüsteemi ümber ehitati, sattusid lennukipommid töötsooni ning osal alal tuli töö katkestada. Samal ajal jõudis Raplasse kiri Kaug-Idast, mille saatis üks 1941. a. Kuusikul võidelnud sõjaveteran, kes oli mures, et sõja ajal maetud sõjamoon võib kohalikele elanikele ohtlikuks saada. 25 aastat hiljem mälu järgi koostatud skeem osutus üllatavalt täpseks ning oli suureks abiks ala demineerimisel. Uus lennuväli ehitati pärast sõda põhja poole ja täna kasutab seda Tallinna lennuklubi.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee