12:41 teisipäev, 25.01.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
RaplamaaAlevid
  Kohila alev

Kohila alev on Rapla maakonna põhjapoolse osa peamine keskus. Kohila asub Keila jõe keskjooksul. Samanimelise valla keskus.

Asustuslooliselt vanemad alevi osad asuvad jõe läänekaldal. "Taani hindamisraamatus" (1241) on sees nii Kohila (Koil, ka Koylae) kui Tohisoo (Tois) küla. Esimene neist asus alevi põhjaosas Jõe ja Tööstuse tänava piirkonnas, teine praeguse alevi lõunapiiril. Hiljem need külad mõisastati.

Jõesaarel asunud Kohila mõisast on esmateade aastast 1438, küla hävitati lõplikult 17. sajandi lõpus. Kohila nüüdispiiridesse jääv Tohisoo mõis rajati 17. sajandi keskel, Tohisoo küla kaotati 19. sajandi algupoolel.

Kohila looduskaunim osa on seotud Keila jõega. Jõe läänekaldal asub looduskaitseall olev Tohisoo park ( 3 ha), milles kasvab ligi 40 puu- ja põõsaliiki. Pargis on suveaed ja mõisahoone.

Kohila märkimisväärne arenemine algas 19. ja 20. sajandi vahetusel, kui 1893. a. rajati väike puupapivabrik ja aastal 1901 läks käiku raudtee. Mõisa ja Kapa postijaama ning sellega ühe katuse all oleva kõrtsi järgi sai tärkav asula kaksiknime Kapa-Kohila, mida kandis kuni Esimese maailmasõjani.

Alevi tööstuse liider on Kohila paberivabrik. Ettevõte sai alguse mõisnikule kuulunud kümne töölisega puupapivabrikust (1893), mis hiljem muudeti aktsiaseltsile "Koit" kuuluvaks paberivabrikuks. Vabriku põhitoodang on trüki- ja kirjutuspaber ning paberkotid.

Alevi keskel on parkmetsaks muudetud Kapa männik.

Kasut. kirj.:
Eesti arhitektuur. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1997.
Eesti nõukogude entsüklopeedia, IV köide. Tln., 1989.
Paidla, A. Raplamaa / Siin- ja sealpool maanteed. Tln., 1991.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee