12:02 laupäev, 19.09.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Lääne-VirumaaAlevid
  Võsu alevik

Võsu alevik asub Lääne-Viru maakonnas Vihula vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab alevikus 572 elanikku.

Võsu asub Käsmu lahe lõunarannikul, ümbritsetud igalt poolt männi- ja kuusemetsadest. Mets varjab asulat ka mere poolt. Võsu on hinnatud puhkekoht eeskätt oma poolteise kilomeetri pikkuse liivaranna, ümbritsevate männikute ja kuiva kliima tõttu. Mererand on Võsu kohal liivane, meri pikkamööda süvenev.

Võsu kui ideaalne suvituskoht avastati juba 19. sajandi teisel poolel. Sajandi lõpus oli suvituskoha kuulsus ulatunud üle Venemaa, nii et siia sõideti Peterburist, Moskvast, isegi Krimmist. Suvituskoha hiilgeajaks olid aastad enne I maailmasõda. Selleks ajaks oli siia ehitatud üle 200 maja, enamus neist üüriti välja suvilateks. Suvitajate arv tõusis neil aastail paari tuhandeni, põhiliselt puhkas siin Tallinna, Tartu, Peterburi ja Moskva intelligents.

Suvituskoha populaarsemaid vaatamisväärsusi on alevi keskel kasvavad huvitavakujulised männid.

Võsu lähedal Koljaku mäe jalamil oli varem Ligedama vabatalu, mille vabastuskirjad Sagadi mõisnik välja pettis ja talu lammutada lasi.

Võsult on pärit matemaatikaprofessor Albert Borkvell (1890 -1963), kes töötas aastaid Tallinna Polütehnilises Instituudis ja Tallinna Pedagoogilises Instituudis ning andis välja matemaatikaõpikuid.

Võsu lähistele on jäänud veel vaid Käsmu järv. Vanadel kaartidel leiame ka Üllikjärve - ida pool Võsu jõge. Äravool sealt toimus Jaanioja kaudu, mis suubub Koolimäe küla lähedal Soome lahte. Mõisasaks laskis selle järve 1886. a. tühjaks, selle rammus põhi kraavitati ja muudeti põllumaaks. Nüüd on   põllud metsastunud. Ainult üsna terav silm tabab kunagiste kuivenduskraavide jälgi.
Unustusse kipub jääma ka Üllikjärve lõppu meenutav kohanimi Järveheinamaa.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee