21:29 pühapäev, 27.11.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Lääne-VirumaaAlevid
  Salla küla

Salla küla asub Lääne-Viru maakonnas rakke vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 160 elanikku.

Salla ümbruse on peamiseks vaatamisväärsuseks Emumägi, Pandivere kõrgustiku ja ühtlasi kogu Põhja-Eesti kõrgeim tipp (166 m üle merepinna). Koos Tammiku mäega, mis on Emumäe vahetuks jätkuks, moodustab ta ulatusliku, 12 km pikkuse põhjaloode lõunakagusuunalise kõrgendiku. Suurima kõrguse - 79 m üle ümbritseva tasandiku saavutab Emumägi lõunas, Salla, Kadi, Koila ja Emumäe külade vahelisel alal.
Emumäe laelt avaneb avar vaade ümbruskonnale. Mäel on väiksemaid põlde, metsatukki ja võsastikke; ümbritsevatel aladel valitseb kõikjal põllumaa, kaugemal lõunas ja idas on aga metsad ja sood.
Tähelepandav on liigirikas lehtmets järsu ning sügava (kuni 35 m) Rootsi oru veerudel, Sallast Mäistesse viivast teest põhja pool.

Looduskaitse alla kuuluva Salla pargi huvitavaimaks vaatamisväärsuseks on pargi loodenurgas kasvav Plettenbergi tamm (ümbemõõt 5 m, kõrgus 17 m): Tamm on maakonna vanim puu. 1968. a. sügisel kaotas ta tormis massiivse 3,5-meetrise läbimõõduga oksa.

Arheoloogiamälestisena kuulub riikliku kaitse alla kaks kultusekivi Salla küla lõunaosas Emumäe veerul.
Nendest ühe, Liukivi kohta on kujunenud tava, et iga võõras, kes Liukivi juurde satub, peab sealt liugu laskma. Liulaskmisest on kivisse tekkinud märgatav jälg.

18. sajandi lõpu kümnetel ehitatud Salla mõisahoone kunstiväärtuslikumatest detailidest võib nimetada saali loorberipärgasest, lintidest ja meandervöödest kipsdekoori. Modelleeringu pehmuselt ja voolavuselt on sellele lähedased Saksi mõisamaja kaunistused.

Üsna ulatuslik ja liigirikas on ka Tammiku park.

Salla külast ida pool paikneb maakonna suuremaid soid - Peetla (üle 44 ruutkilomeetri, millest madalsood 17,5 ruutkilomeetrit, raba 15,6 ruutkilomeetrit, siirdesood 11,3 ruutkilomeetrit).
Rahvapärimuse järgi olnud Peetla rabas ümberkaudsete külade pelgupaigad.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee