13:13 laupäev, 19.09.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Lääne-VirumaaAlevid
  Lemmküla

Lemmküla küla asub Lääne-Viru maakonnas Tamsalu vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 2 elanikku.

Lääne-Virumaal, Pandivere kõrgustikul on Porkunist kuni 5 km põhja ulatuv, üldjoontes põhja-lõunasuunaline järvedeahel, mida võiks nimetada Porkuni-Lemmküla järvestikuks. Lõuna poolt lugedes on selle aheliku tähtsamad lülid Porkuni järv, Piisupi järv, Sahkjärv, Ratasjärv, Võhmetu järv, Mardihansu järv, Kannukse soon, Lemmküla järv ja Süsijärv; peale nende on ahelas veel mitmeid väiksemaid järvekesi.
Kõik järved peale Porkuni järve on ajutised - täituvad kevadel karstivetest ja kuivavad suve teisel poolel. Järved asetsevad kahel pool Porkuni vallseljakute ahelat Porkuni-Neeruti oosistiku lõunaosas. Need vallseljakud on moodustunud vana oru kohale ja nende suhteline kõrgus on paiguti kuni 25 m. Järvede nõod on madalad, orienteeritud enamasti põhja-lõuna, osalt ka loode-kagu (Porkuni järv) suunas, moodustades kahel pool vallseljakute ahelat madalad orud; idapoolset nendest nimetatakse Taani oruks.
Välja arvatud Porkuni järve kultuuristatud ümbrus, katab vallseljakuid ja ümbritseb järvi mets, mille osatähtsus endiste Lemmküla ja Võhmetu küla maade arvel on suurenenud.
Kohalike elanike arvates on Lemmküla ja Võhmetu ümbruses olevate ajutiste järvede veekogumisalaks Lemmkülast paar kilomeetrit kirdes olev Assamalla luht. Järved ei täituvat kohe pärast lume sulamist, vaid hiljem, kui "Assamalla luht kuivaks tõmbab". Et tõepoolest ei ole tegemist mitte lumesulamis-, vaid karstivetega, seda kinnitab vees sisalduvate mineraalainete rohkus. Järvede põhjal selgesti nähtavad allikalohud funktsioneerivad kevadel põhjaallikatena, kuid suve teisel poolel muutuvad tõenäoliselt vett ärajuhtivateks lehtriteks. Hilissuvel muutub järvede põhi tavaliselt kuivaks heinamaaks, vihmastel suvedel aga püsib vesi järves sügiseni või isegi aasta läbi. Lumevaestel aastatel ei täitu aga ajutised järved peaaegu üldse (A. Mäemets, 1977).

 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee