11:35 laupäev, 19.09.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Lääne-VirumaaAlevid
  Laekvere alevik

Laekvere alevik asub Lääne-Viru maakonnas Laekvere vallas Simuna-Paasvere maantee ääres Muuga tee lahkmel; samanimelise valla keskus. 2000. a. elas siin 482 inimest.

Laekvere mõisa on esimest korda mainitud 1547. a. (Ladigfer, Laydickfer), küla (Kalevipoja juttudes Laivere) on vanem. Laekvere nimi olevat Kalevipoja-lugude põhjal tulnud sellest, et siin oli vägilase hobune verest tühjaks jooksnud.
...
Kujunes Laekvere külast, mis tekkis 1870. aastate lõpul mõisa maade müümisel talupoegadele. Küla rajamisel paigutati taluõued teede äärde, põllud jäid hoonete taha. Uutes taludes sai valitsevaks rehest lahku ehitatud elumaja, hoonestuse põhiosa oli puidust, laudad ehitati kõrge maakivist alusmüüriga. Tänapäeval on taluhooned ulatuslikult rekonstrueeritud, eluhooned reeglina vooderdatud kas rõhtlaudvoodri või silikaatkiviga.
Seoses aktiivse ühistegevusega 20. sajandi esimesel poolel rajati teede sõlmpunkti kauplus, koolimaja, meierei ja tuletõrjekuur. Neid iseloomustab dekoratiivne, lõhutud maakivist müüritis. Pärimuse järgi olid müüriladujateks ulgtöölised vennad Fominid Peipsi äärest.
Koolimaja (1931), kauplus (1929) ja meierei on väga kõrge esimese korrusega, teisel korrusel on mansardkorrus. Hoonetel kasutati mitmesuguseid vormivõtteid: fassaadi liigendust (meierei), murdkelpkatust (kauplus); punasest tellisest avapiirdeid, nurgaraamistusi ja simsse; ümarkaarset, raidportaali meenutavat sissepääsu (koolimaja); kõrgeid erikujulisi ja tihedaruudulisi aknaid jms. Tuletõrjekuuril on kahekorruseline, puidust, rõhtlaudvoodriga vaatetorn.
Uusehitisi rajatakse vastavalt EKE Projekti planeerimiskavale. Ühepere-, sektsioon- ja ridaelamuid on kavandatud poolkaares ajaloolise tuumiku lääne- ja lõunaküljele. Aleviku uus dominant on 1989. a. valminud kontorihoone.
Epp Kangilaski
Eesti arhitektuur III. Üldtoimetaja V. Raam. Tln., 1997

Laekvere valla territooriumil ulatub Pandivere kõrgustikule omane põlduderohke maastik idas ainult Muuga ja Paasvere asunduseni. Mõlemad paiknevad kõrgustiku jalamil allikate juures. Siit ida pool algavad Alutaguse põlised laaned, mis ulatuvad katkematult Sonda-Mustvee raudteeni. Maakonna selle piirkonna kohalikuks keskuseks on Simuna tee ääres paiknev Laekvere alevik.
Kellavere mägi on Pandivere kõrgustiku suuruselt teine kõrgendik (156 m üle merepinna). Mäelt avaneb avaraid vaateid idas laiuvatele Alutaguse metsadele, edelas asuvale Emumäele ja loodekaares sinatevale Ebaverele. Mäe ja Laekvere vahel olevas Moora orus voolanud muiste Kellavere jõgi.
Laekvere - Paasvere maanteest lõuna pool lagedal väljal  on Laekvere mänd. Puu kasvab vanal kalmel, mille juurest 1938. a. leiti nooremasse rauaaega kuuluvaid esemeid.
Alevikust lääne pool Simuna maantee lõunakaldal on arheoloogiamälestisena kaitse all kivikalme, mida rahvas kutsub Ristikivi künkaks.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee