11:27 neljapäev, 02.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
JärvamaaAlevid
  Aruküla

Aruküla küla asub Järva maakonnas Koeru vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 53 elanikku. 1. jaanuaril 2010. a. oli külas elanikke 67.

Aruküla klassitsistlik mõisahoone on ehitatud 19. sajandi kolmekümnendail aastail. Kaitse alla kuuluvad ka kaevumaja ja mõisahoonet ümbritsev park, milles köidab tähelepanu sepisaed kauni pargiväravaga.

19. sajandi alguses kuulus Aruküla mõis Karl Knorringule (1773-1841), kes aastail 1812-1819 elas siin oma naise Sophiega, tuntud saksa kirjaniku Ludwig Tiecki õega. Sophie Tieck-Knorringult ilmus üle 10 raamatu - jutustusi, luuletusi, näidendeid, romaane. Viimane raamat "Evremont" ilmus pärast kirjaniku surma 1945. a. tema venna Ludwig Tiecki väljaandel. See käsitleb Koeru ümbruse olustikku 19. sajandi algul. Kirjandusest huvitus ka Karl Knorring, kelle väljaandes "Russische Bibliothek für Deutsche" ilmus 1831. a. Tallinnas A. Gribojedovi komöödia "Häda mõistuse pärast", mis oli üldse näidendi esimeseks terviktrükiks.
Arukülas veetis oma nooruse Sophie Tiecki poeg esimesest abielust Theodor v. Bernhardi, hilisem diplomaat, kelle mälestusteraamat "Jugenderinnerungen" (1893) annab üksikasjaliku pildi tolleaegsest Koerust.
Knorringute sage külaline oli Adam Johann Krusenstern. Vahel käis siin ka Tartu ülikooli professor Karl Morgenstern.

1820. a. ostis Aruküla mõisa Karl v. Toll - kuulus sõjamees, kes tegelaskujuna esineb isegi romaanis "Sõda ja rahu". Ta on maetud koos abikaasa ja poegadega Aruküla perekonnakabelisse. Kabel asub Aruküla mõisahoonest mõnisada meetrit lõuna pool.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee