03:38 neljapäev, 09.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Ida-VirumaaAlevid
  Voka alevik

Voka alevik ja Voka küla asuvad Ida-Virumaal Toila vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas Voka alevikus 1161 ja Voka külas 87 elanikku.

Voka alevik moodustati 1975. a. Voka asundusest ja asundist. Algselt oli selles paigas Kolluta küla, mille asemele 16. sajandil rajati mõis. Ühe hilisema Narva raehärra Johann Focki nime järgi hakati nii mõisa kui kõrval olevat küla Vokaks kutsuma. 1781. a. läks Voka mõis Elisabeth Chudleigh` valdusse. Sellest peale kandis mõis võõrkeeltes selle Inglise leedi nime.

E. Chudleigh oli tolle aja silmapaistvamaid daame, kes austajate ringis põhjustas palju pahandust. Saanud oma teise mehe surma järel päranduseks tohutu varanduse, pöördus ta ühe Euroopa rikkaima naisena Venemaale, kus Katariina II ta sõbralikult vastu võttis. Peale Voka kuulusid talle Ontika ning Toila mõis ning suured maavaldused Venemaal. Oma seiklusrikka elu lõpetas ta Prantsusmaal 1788. a.

Peale E. Chudleigh surma läks Voka mõis Wilckeni perekonna valdusse. 19. sajandi algul ehitati siia kahekorruseline peahoone, mis oli klassitsistliku stiili väljapaistev näide kogu Eestis. II maailmasõjas häärber hävis.

Voka mõisa vana parki laiendati 19. sajandi keskel. Samal aastal rajati uus park. Siia toodi mitmeid võõrpuuliike.

Vokas oli sagedaseks külaliseks akadeemik A. T. Middendorff, kelle nõuannete järgi parki kujundati ja kes tõenäoliselt tõi oma Siberi-retkedelt kaasa nii mõnegi võõristiku. Arvatakse, et Kaug-Idast pärit kurdlehine roos, mis on praegu Voka ümbruses laialt levinud, on Middendorffi kingitus Voka pargile.

Vokaga on seotud vene polaaruurija Eduard Tolli (1858-1902) elu. Abiellunud Wilckeni tütrega, peatus ta ekspeditsioonide vaheaegadel ikka Vokas. Siinsele perekonnakalmistule on maetud E. Tolli kaks last. Pärast meresõitja hukkumist elas perekond Vokas, viimati II maailmasõja päevil.

Voka lähedal on Oru metskonna keskus. Metskonna maad on soised. Selle territooriumil on 3 järve: Kastjärv (pindala 2,8 ha), puhkamiseks sobiv Liivjärv (5,8 ha) ja kinnikasvav Peenjärv (2,2 ha). Metskonna kontori lähedal kasvab neli pärna (kõrgus 25 m, ümbermõõt 3 m).
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee