17:52 teisipäev, 09.08.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Ida-VirumaaAlevid
  Sonda alevik

Sonda alevik asub Ida-Virumaal ning on Sonda valla keskuseks. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas alevikus 709 elanikku.

19. - 20. sajandi vahetuseni oli praegune Sonda aleviku territoorium mõnepereline metsade ja soode ala, kuhu jooksid kokku Erra, Kalvi ja Pada valla ning Lüganuse ja Viru-Nigula kihelkonna piirid.

Asula tekkele mõjusid soodsalt Tallinn-Narva raudtee valmimine, raudteejaama ületoomine Vana-Sonda külast praegusesse asukohta, Sonda-Aseri ja Sonda-Mustvee raudtee valmimine. Viimase ehitamist alustati 1923. a. Kolm aastat hiljem avati 62,6 km pikkune raudtee, millel oli 16 jaama või peatuskohta. 1971. a. see suleti ja praegu kasutatakse endist raudteetammi autoteena.

Sondas tegeleb enamik inimesi metsa ülestöötamise, väljaveo, laadimise või töötlemisega. Siin asub Tudu metsamajandi keskus.

Sondast 3,5 km lääneedela pool asub kaunis Uljaste järv, mida nimetatakse ka Suureks Uljaste järveks ehk Uljastjärveks. Paikneb Alutaguse loodenurgas Uljaste vallseljakust lääne pool olevas Uljaste rabas. Järve pindala on umbes 60 ha, suurim sügavus 1973. a. sügisel 5,6 m.
Järve ääres oleva linnamäe suhtes pole kindel, kas on tegemist ikka tõelise linnamäega. Muistendites jutustatakse järve rändamisest. Kaldal oleval kivil olevat näha Kalevipoja varbajäljed.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee