22:28 pühapäev, 17.10.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Ida-VirumaaAlevid
  Lüganuse alevik

Lüganuse alevik asub Ida-Virumaal Lüganuse vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas alevikus 531 elanikku. 2010. a. on elanikke 496.
Lüganuse alevik moodustati 1975. a. Lüganuse külast ja Püssi asundusest.

Lüganuse oli 13. sajandi algul oma 45 adramaaga Ida-Virumaa suurim küla. Kunagisest tihedast asustusest annavad tunnistust mitmed kaitsealused kivikalmed Lüganuse-Purtse tee ääres, kultusekivid ja asulakoht alevikus kahel pool Purtse jõge.

Arhitektuurimälestisena kuulub riikliku kaitse alla 14. sajandil ehitatud Lüganuse kirik koos kahe kabeli ja kirikuaiaga. Kirikuaias on säilinud vanu kiviriste, mis 17. sajandil on seisnud eesti talupoegade haual.
Pärimuste järgi asunud varem kiriku kohal eestlaste muinaslinn.

Vana kalmistu peatee äärde on maetud viiulikunstnik Robert Peenemaa.

1786. a. tuli Püssi mõisa kodukoolmeistriks teoloogiamagister Otto Wilhelm Masing. Poolteise aasta pärast valiti ta Lüganuse pastoriks.

Püssi mõisas (teistel andmetel Mõdriku mõisas) sündis prantsuse päritoluga Felicita Neffi pojana Carl Timoleon v. Neff (1804-77).
C. T. v. Neffi loomingu põhiosa moodustavad usulise sisuga monumentaalmaalid, mida leidub Moskvas, Peterburis, Londonis, Nizzas, Saksamaal. Ta on maalinud olustikupilte itaalia ja eesti talupoegade elust. 1849. a. kuni surmani veetis ta kõik suvepuhkused väikeses Piira mõisas Rakvere külje all. Kunstnik suri Peterburis. Ta maeti oma uue kodu Muuga kihelkonnakeskusesse Simuna kirikuaeda.

Lüganuse tuntuim huviväärsus on Uhaku karstiala, üks omapärasemaid looduskaitseobjekte Ida-Virumaal.
Uhaku nime kannab Erra jõe alamjooksu maa-alune osa. Jõgi algab Pohlaharu metsavahikoha lähedalt Uljaste järvest lõuna pool ja suubub Lüganusel mitme allikana Purtse jõkke. Erra ja Lüganuse vahel moodustub hulk langatuslehtreid, millest mõned on liitunud mitmesaja meetri pikkusteks karstiorgudeks, nagu Pikkhaud ja Suurhaud.
Kevaditi võib mõne nädala vältel nautida maalilist Uhaku juga.

Vt. Isikud - Otto Wilhelm Masing


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee