12:03 neljapäev, 19.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Ida-VirumaaAlevid
  Kalina küla

Kalina küla asub Ida-Virumaal Mäetaguse vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 71 inimest.

Kalina küla on esmakordselt mainitud kirjalikes allikais 1241. a. 10 adramaa suurusena. 17. sajandil asutati küla juurde mõis, mis kuulus Rosenitele. Kalinal oli sündinud dekabrist Andreas Roseni isa.

Kui 1860. a. Kalina talupojad soovisid välja rännata, ei antud neile selleks luba. Sellest tekkisid rahutused, mille vaigistamiseks oli tarvis haagikohtuniku abi.

Kalina külast paari kilomeetri kaugusel asub Kalina soo ja selle idaservas on Kalina järv (4 ha). Soo keskel kannab üks vallseljaku osa Kalina linnamäe nime. Arvatakse, et siin võis olla kindlustatud pelgupaik, sest looduslikud eeldused järskude nõlvade ja vallitaoliste moodustiste näol olid kaitseks kohased.
Kalina linnamäe kohta on rahva seas mitmeid pärimusi. Näiteks räägitakse, et sõdade ajal jahvatatud seal kahe kivi vahel vilja. Mäel olnud pelgukoobastest leitud kangaspuud. Veel teatakse, et Kalina lähedal asunud klooster, mille asukohalt leitud raha ja rauatükke. Kloostrile viitavad ka lähedane Kolustri mägi ja Paatermägi soos.

Looduslikeks vaatamisväärsusteks on Kalina karstiala, eriti aga kaitse alla kuuluv suur kurisu. Suurvete ajal juhib see vee maa-alust teed pidi Mäetaguse jõkke.
Vanasti käinud karjapoisid kurisu kaudu maa-alustes koobastes. Nende pasunapuhumine olnud selgesti maa peale kuulda. Kord aga libisenud härjapaar koos puuäketega kurisusse. Hiljem leitud härjaikke ja äkete tükke Mäetaguse jõest.


 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee