02:27 reede, 05.03.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaAlevid
  Iru küla

Iru küla asub Harju maakonnas Jõelähtme vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil oli külas 280 elanikku; 1. jaanuaril 2010. a. elas külas 337 inimest.

Iru on paikkond Pirita jõe alamjooksul, Tallinna idapiiril. Huvitavaks vaatamisväärsuseks on siin muistne Iru linnus (“Linnapära”), mis paikneb Iru maanteesilla lähedal Pirita jõe käänus. Nagu siin teostatud arheoloogilised kaevamised näitavad, on Iru linnus võetud kindlustatud asulana kasutusele juba I aastatuhande II poolel e.m.a. Iru linnus oli varem Rävala maakonna tähtsamaid keskusi, mis kaotas aga pärast linnuse rajamist Toompeale oma tähtsuse ja jäeti maha.

Iru küla on esmakordselt mainitud kirjalikes allikais 1241. a. Hiljem kuulus see Pühavaimu seegile (aastast 1359) ja 16. sajandil Väo mõisale. 1733. a. liideti Nehatu linnamõisa valdustega.

Iru ümbruses on palju muistiseid ja huviväärsusi: muistne asulakoht (I aastatuhande lõpp ja II aastatuhande algus) linnuse lähedal, kivikalmed ja muistsed põllukivihunnikud soojuselektrijaama alal (uurinud 1974. a. Vello Lõugas), kultusekive ja muistne hiiepaik, "Kalevipojast" Iru ämmana kuulsaks saanud kivirahnu (hävis 19. sajandil) asendav raidkuju Iru ämm, Lasnamäe ja Iru klindineemiku vaheline Pirita jõe org (LK, maastikukaitseala) ja sealsed Joldiamere rannavalle puhandava Pirita jõe looked.

Iru küla põhiosa liideti 1975. aastal Tallinnaga.

Iru ämm oli suur kivirahn, mis asus endise Iru kõrtsi kohal Tallinn-Narva vana maantee ääres. Kahjuks lõhuti kivi hoolimatult jaanitule tegemisega ning ta tükke kasutati aastail 1865 - 1867 Iru silla ehitamisel. Fr. R. Kreutzwaldi järgi oli see Tuuslari poolt röövida tahetud Linda kivistunud kuju.

Ühe pärimuse järgi tahtis Tuuslar Kalevipoja ema Linda Soome viia, Linda põgenes Iru maile, kus ta jõud lõppes ning ta palus Jumalalt Tuuslari käest pääsemist. Jumal muutis seepeale Linda inimesekujuliseks suureks kiviks. Teise muistendi järgi tuli üle Pirita jõe minnes Iru ämmale ohvriande tuua ning talle patsi lüüa. Sellega, kes seda ei teinud, juhtus jõe ületamisel tingimata õnnetus. Iru ämma käidi kaugemaltki kummardamas. Rändrahnul pidi olema selline omadus, et kui keegi ta õhtul kõrgelt kaldalt alla viskas, siis oli kivi varsti jälle kaldal tagasi.

Ligidal olevat olnud ka allikas, mis aitas silmahaiguste ja kärnade puhul. Hiljem muutnud allikas oma asukohta ning paiknenud enne II maailmasõda Väo külas Seli, Aaviku ja Allika talu piiril.

Pirita jões linnuse ligidal oli Näkikivi, mille juures ei tohtinud ujuda. Need, kes sellest keelust üle astusid, uppusid Pirita jõkke.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee