10:56 teisipäev, 26.01.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaAlevid
  Saku alevik

Saku alevik asub Harju maakonnas Tallinna-Pärnu raudtee ja Tõdva jõe ääres, 17 km Tallinnast. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas alevikus 4104 inimest.

Saku tekkis algselt külana mõisa juurde, esimesed teated 1421.

20. sajandi algul kujunes asundus mõisa õlleköögist loodud õlletehase (1878) ja raudteejaama (1900) ümber. 1914. a. kavatseti hakata rajama suurejoonelist Romanovi aedlinna praeguse Saku ja Männiku jaama vahelisele nõmmealale, see jäi aga ehitamata I maailmasõja tõttu.
1924 - 41 töötas mõisas kodunduskool.

Saku kujunes terviklikuks maa-asulaks II maailmasõja järgsel perioodil. Jõe vasakkaldal Tallinna maanteest lõuna pool asub mõisapargiga piirnev nn. Uus-Saku, mis on tekkinud Saku kujunemisega sõjajärgsel ajal Eesti põllumajandushariduse ja - teaduse keskuseks; 1944-1947 oli siin põllumajanduskool, 1948-1961 tehnikum, alates 1959 Eesti Maaviljeluse ja Maaparanduse Teadusliku Uurimise Instituut. Näidisasulaks kavandatud Uus-Saku ilme kujundavad ainuprojektide järgi püstitatud näitusepaviljon, taimekaitsejaam, mehhaniseerimisosakonna hoonestu. Asula väljaehitamist juhtinud kollektiiv (B. Mirov, V. Herkel, V. Pormeister jt.) pälvis 1971. a. NSVL riikliku preemia.

Saku mõisahoone on Eesti terviklikumaid klassitsistlikke ehitisi. Mõisahoonet ümbritseb kaunis park, milles on rohkesti võõrpuuliike, eriti okaspuid. Värava läheduses kasvab ussikuusk. Pargi neljast tiigist kolm on omavahel kanalitega ühendatud süsteemi, meenutades kujult lahtisirutatud tiibadega lindu.
Saku lasteaia territooriumil on looduskaitse alla võetud valged kuused.

1823. a. sündis Sakus baltisaksa kirjanik Nicolai Ludwig Rehbinder (1823-76). N. L. Rehbinderi arvukates luulekogudes leidub ka Tallinna-ainelisi luuletusi. On toimetanud kirjanduslikke kogumikke ja kirjutanud bibliograafilisi töid. Raamatus "Geschichte der Stadt Reval" (1875) annab ülevaate Tallinna mütoloogiast ja ajaloost.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee