10:09 teisipäev, 07.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaAlevid
  Lagedi alevik

Lagedi alevik asub Harju maakonnas Tallinna - Tapa raudtee ääres Tallinna ringteest idas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas alevikus 865 inimest.

Lagedit on esmakordselt mainitud külana 1241. a. ning ta oli Tallinna ümbruse vanimaid ja suuremaid külasid (selle maa-ala ulatus Lasnamäele). Lagedi mõisa kohta on andmed aastast 1397 (Laakt, Loo). 1920.-1930. aastail kujunes mõisast 2 km kaugusele lõunasse Kopli küla, Keskküla ja Ülejõe küla. Alevikuks sai see 1977. a.

Ulatuslik kivikalmete rühm asub Lagedi mõisast kagu pool põldudel. Lagedi 16 kalmest on alles veel üle poole. Kõiki kalmeid on suuremal või vähemal määral kaevatud 1906.-1910. a. (A. Spreckelsen). Selgus, et enamik neist olid varase rauaaja kivikirstkalmed, kuhu tavaliselt oli mõnevõrra maetud veel vanemal, keskmisel või nooremal rauaajal. Kolm tarandkalmet asuvad kalmerühma idaserval Vahtramäe pere juures. Lagedi V kalmest (Reieri pere juures) ja XIII kalmest (keset põldu) on leitud kaks seni ainukest Soomest imporditud nn. vähksõlge (7. sajand).

Lagedi asulakohalt kahel pool Aruküla maanteed Pirita jõe paremal kaldal on juhuleidudena kogutud mõned pronksi- ja varase rauaaja kiviesemed (kivikirves, jahvekivi) ning noorema rauaaja keraamikat.

Lagedilt on leitud kümnest Rooma pronksmündist koosnev aare, mille hiliseimad mündid on vermitud 3. sajandil.

Vaatamisväärsed on liigirohke Külma park, kultuurilooliselt huviväärne O. Kangilaski suvekodu ja kultuurikeskuseks ümber ehitatud endine Lagedi mõisa viinavabrik.

Lagedi kool on asutatud külakoolina 1871. a. Kooli lähedal on ohvrikivi.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee