22:06 laupäev, 04.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaAlevid
  Kose-Uuemõisa alevik

Kose-Uuemõisa alevik asub Harju maakonnas Kose vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas alevikus 992 inimest.

Esmamainimine 1241. a. Tänu oma looduslikele eeldustele Pirita jõe neemikul oli koht varakult soodus ka mõisalise asustuse tekkimiseks. Juba enne Jüriööd, 1341. a. mainitakse siin Nova Curis nime kandnud keskust. Rajatud oli kindlustatud tugipunkt, mis etendas olulist osa ka järgnevatel sajanditel. Arndti kroonika andmetel põletati siinne vasallielamu Liivi sõja ajal 1560. a.

Vaatamisväärne on Kose-Uuemõisa mõisakompleks. 18. sajandi algul sai Kose-Uuemõisa Eesti ühele mõjukamale aadliperekonnale - Tiesenhausenitele. Koos naabrusesse jääva Ojasooga moodustus hiigelvaldus, mille piirid ja vara hämmastasid 1782. a. A. W. Hupelitki. Nii kuulus Kose-Uuemõisa alla 19. saj. algul ligi 60 adramaad ning umbes 1000 hinge talupoegi. Vahetult mõisniku perekonna käsutuses oli 20 inimest (1811. aastaks oli mõisa teenijate arv kasvanud 33 inimeseni). Luksuse ja toreduse janu tõi aga kaasa aadli ja pärisoriste talupoegade vahel sotsiaalsete vastuolude teravnemise, mis omakorda vallandas 1805. a. siinse talurahva stiihilise vastuhaku - nn. Kose-Uuemõisa sõja. Kose-Uuemõisas on mitmeid kohti, mis seda sündmust meenutavad. nii näiteks Kose-Uuemõisa talliõu, kus Kose-Uuemõisa sõja ajal 1805. a. pidasid talupojad läbirääkimisi haagikohtunik F. v. Vietinghoffiga öise rehepeksu kaotamise üle. Need lõppesid kahjuks tulemusteta. Kaupluse ees kasvab Kõlli -Tooma tamm (kõrgus 12 m, ümbermõõt 3.2 m), mis on üle 250 aasta vana. Selle puu all olid istunud ja nõu pidanud teomehed, teiste hulgas ka Kõlli Toomas Karlast (sünd. 1778), keda rahva seas oli hüütud "Eestimaa kuningaks".

Kose-Uuemõisa pargis kasvab ligi 100 puu- ja põõsaliiku. Park on hästi hooldatud. Peahoone juures on poolringikujuline tiik (900 ruutmeetrit, sügavus 1-1,5 m). Juunist augustini õitseb siin rohkesti topeltlehtedega vesiroose, vahel pooltuhatõit korraga.

Rahvapärimuse järgi lasknud tiigi kaevata krahv Tiesenhausen ühe öö jooksul.
Kirj.: Maiste, J. Eestimaa mõisad. Tallinn, 1996


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee