21:24 laupäev, 04.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaAlevid
  Keila-Joa alevik

Keila-Joa alevik asub Harju maakonnnas Keila vallas Keila jõe suudmealal, jõe paremal kaldal. Tallinn-Rannamõisa-Kloogaranna maanteelt hargnevad Keila-Joalt teed Keilasse ja Vääna-Postile. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas alevikus 383 inimest.

Vaatamisväärsed on Keila juga (1,7 km jõesuudmest, kõrgus 6,1 m, astangu laius 60-70 m (LK) ja Keila-Joa mõisa park (25 ha, üle 80 puu- ja põõsaliigi) (LK), mis muudavad Keila-Joa meie põhjaranniku üheks kauneimaks paigaks.

1827. a. omandas Keila-Joa mõisa (Schloss Fall) krahv A. Beckendorff, kes pani suurt rõhku jõeorus ja oruveerul paikneva pargi kujunemisele ning kes laskis ehitada väikese härrastemaja, rajada kiviktaimla (üks esimesi Eestis) ja kaevata tiike. Jõe paremal kaldal, üsna joa lähedal asub eenduva torniga kahekorruseline uusgooti stiilis kiviloss (arh. A. Stackenschneider), mis on varasemaid historismi näiteid Eestis. Keila-Joa loss valmis 1833. a.
Krahv Beckenderff on maetud Keila-Joa parki.
Hiljem läks Joa mõis vürst Volkonski suguvõsa valdusse (Lev Tolstoi emapoolsed sugulased).

Krahv A. Beckendorff oli Nikolai I aegne sandarmeerija ülem, tuntud dekabristide ülestõusu summutajana. Viimase külalisena viibis 1833. a. Keila-Joal Nikolai I.

Keila jõe vasakul kaldal, lossi vastas, asuvad Meremõisa mõisa varemed. Nende läheduses kasvavate seedermändide juures on kõrge luiteküngas - Haualageda mägi.

Tohtrikivi ehk Santsukivi jääb Keila-Joa suurest liivakarjäärist umbes 250 m loode poole. Erineb teistest rändrahnudest hästi lameda väliskuju poolest (ümbermõõt 21,5 m, kõrgus 1 m). Rahnu poolviltusele loodeküljele on raiutud rist ja saksakeelne tekst. Vürstinna Vera Volkonskaja lasknud selle raiuda oma ihuarsti doktor Schantzi mälestuseks.
VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee